GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-09-2017 19:22   Güncelleme : 20-09-2017 19:22

YAZAR MISIR FIYATLARINDAN ŞİKAYET ETTİ

Çiftçi Mahmut Yazar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca açıklanan mısır fiyatlarına tepki gösterdi. Fiyatın düşük olduğunu öne süren Yazar, yaptığı açıklamada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın açıkladığı mısır fiyatlarının yetersiz olduğunu kaydetti.

YAZAR MISIR FIYATLARINDAN ŞİKAYET ETTİ

Yazar, açıklamasında "hükümetin mısıra verdiği ton fiyatı 760 tl. Bu fiyat Çiftçiyi mağdur ediyor. Çiftçilerimiz resmen hayal kırıklığına uğradı. Çiftçilerimizin umutlarını kıran mısır fiyatı kabullenecek noktada değil. Çiftçilerimiz sosyal yaşamını istihdam ettiremediği gibi her sezon borçlanıyor. Mısır fiyatının en az 1 tl olması lazım. Ancak bu durumda çiftçilerimiz mısır üretimini yapabilecek, yoksa her sezon zarar edecek" dedi.

Yazar, açıklamasının devamında "hükümet, mısır fiyatını yıllık enflasyon ve girdiler hesaplanarak açıklamadan sadece  yüzde 2 bir artış yaparak çiftçilerimizi mağdur etti. Çiftçilerimiz hükümetten sevindirici bir haber beklerken hayal kırıklığına uğramaları bütün çiftçilerimizi üzmüştür. Çiftçilerimiz açıķlanan mısır fiyatına çok tepki gösteriyor. Hükümetin derhal mısır fiyatını gözden geçirmesi gerekiyor. Ya da mısır üreticisine gereken desteklenmenin verilmesi gerekiyor. Hem açıklanan mısır fiyatı düşük hemde verilen destekleme çok düşük" şeklinde konuştu. 
Yazar her sezon büyük umutlarla ekilen mısır arazilerinde şimdilerde bir umutsuzluk olduğunun söyleyen Yazar, "Tüm toplumda bir hüzün hakim, hükümetin çiftçilerimizi üzmeye son vermesi gerekiyor. Büyük emeklerle yetiştirilen mısır arazilerinde sevinç yaşanması gerekiyor. 
Mısır fiyatının hangi kriterlere göre belirlendiği Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca açıklanmalı. Mısır üretiminde girdiler bölgelere göre farklılık göstermektedir. GAP bölgesinde sulama ücretlerinde çok büyük  fark bulunmaktadır. Harran bölgesinde mısır sulama ücreti 30 tl iken Bozova bölgesinde 160 tl. Anayasa'daki üretimde eşitlik fırsatı yasasını ihlal eden yetkililerimiz mısır fiyatını açıklarken yıllık enflasyon ve girdiler göz önünde bulundurmamıştır.
Muhalefet partilerinin sivil toplum kuruluşlarının özellikle ziraat odalarının açıklanan mısır fiyatlarına gereken tepkiyi göstermesi gerekiyor. Muhalefet partilerinin Meclis gündemine taşıması lazım. Hükümetin derhal tarım polikalarında reforma gitmesi gerekiyor. Çiftçilerimizin mağduriyetlerini göz önünde bulundurup gerekli adımları atması gerekiyor" dedi. Çiftçilerin kendi kaderine terk edildiğini öne süren Yazar "gelişmiş ülkelerde üretimde verimliliği artırmak için çiftçilere her türlü destek veriliyor. Ancak bizim ülkemizde Çiftçilerimiz kendi kaderlerine terk edilmiştir" sözlerini kullandı.