EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-09-2017 14:38   Güncelleme : 24-09-2017 14:38

İlaç fiyatları arttı kanser hastaları tedavi olamıyor

İlaç fiyatlarında yüzde 700 artışın yaşandığını kaydeden SES İstanbul Anadolu Şube Eşbaşkanı Erdal Güzel, bundan kaynaklı kanser hastalarının tedavi olamadığını söyledi.

İlaç fiyatları arttı kanser hastaları tedavi olamıyor

Hükümetin ilaç politikasından kaynaklı yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Anadolu Yakası Şube Eşbaşkanı Erdal Güzel, “İlaçlar bizim ürettiğimiz ilaçlar değil. Kendi ürettiğimiz ilaçları kullandığımız zaman ciddi ilerlemeler kaydetmiştik. Şimdi Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere uluslararası şirketler ile yapılan antlaşmalar sonucu ilaç masrafları çok ciddi anlamda artış gösterdi. Artış yüzde 700 civarlarına ulaşmış durumda” olduğunu kaydetti. Güzel, ücret artış payının ise genel bütçe üzerinden halka yansıtıldığını dile getirdi. 
 
‘DEVLET PİYASA KAVGASINDA’
 
Düşük fiyatlarla üretilen ilaçların piyasada yüksek fiyatlar ile satışa sunulduğunu vurgulayan Güzel, özellikle kanser hastalarının tedavisinde kullanılan ilaçların pahalıya satıldığını ifade etti. Bu durumda tedavisi zor olan kanser hastalar için ilaca ulaşmanın imkansızlaştığını aktaran Güzel, "Çünkü devlet uluslararası şirketler ile piyasa kavgasına tutuşmuş durumda. Bu piyasa kavgası topluma zorlanma olarak yansıyor. Devlet birçok ilaç parasını vermiyor. Şahısların yurt dışından getirdikleri ilaçlar üzerinde kısıtlamalar uyguluyor ya da birçok ilaca izin vermiyor” diye belirtti. 
 
‘HASTALAR SÜRÜNDÜRÜLÜYOR’
 
Hastaların devlete olan güveninin kırıldığını sözlerine ekleyen Güzel, “Devletin asıl amacı ilacı hastaya ulaştırması olması gerekirken bunu yapmamakla birlikte engel çıkartıyor. Bugünkü hükümet kanser hastasını süründürmeye ve piyasanın içine sıkıştırmaya çalışıyor. Tahsis edilmesi gereken ilaçlar bugün Türkiye üzerinden üçüncü ülkelere gönderiliyor” dedi. 
 
‘KANSER HASTALARI BORÇLA İLAÇ ALIYOR’
 
Sağlık hakkının ücretsiz olması gerektiğine de vurgulayan Güzel, “Türkiye’de ne yazık ki bu böyle işlemiyor. Kanser hastası olan bir aile ilaçları almak için gerektiğinde evini satmak, borca girmek zorunda kalıyor. Biliyoruz ki hasta hem ruhsal olarak hem de fiziki olarak zorluk yaşıyor" diye konuştu. Kanser hastalarının ilaç başına yaklaşık 40 milyar gibi bir gideri olduğu bilgisini paylaşan Güzel, kamuoyunun bu durum karşısında sessiz kalmaması gerektiğini söyledi. 
 
‘PARAN KADAR SAĞLIK ALABİLİYORSUN'
 
Sağlık alanında iddia edildiği gibi “büyük gelişme” olmadığını sözlerine ekleyen Güzel, şunları söyledi: “Bahsedildiği gibi hastalara ulaşım kolaylaşmadı aksine hastane kapılarında biten kuyruk telefon başında randevu sisteminde oluştu. Çoğu zaman bir hasta muayene olmak için haftalarca randevu alamıyor. Paran kadar sağlık alma durumu ortaya çıktı. Özel hastaneler artış göstermekte ve kamu hastaneleri kavramı giderek yok olmakta.” 
 
Sağlık hizmetinin ulaşılabilir, ücretsiz, nitelikli ve anadilde olması gerektiğini belirten Güzel, kamuoyunu ve hastaların bu durum karşısında sessiz kalmaması gerektiği ifade etti.