EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-09-2017 17:37   Güncelleme : 29-09-2017 17:37

Maliye Bakanı Naci Ağbal vergi artışına ilişkin eleştirilere IFS’17’de cevap verdi

Büyümede hedef yüzde 5,5…

Maliye Bakanı Naci Ağbal vergi artışına ilişkin eleştirilere IFS’17’de cevap verdi

Finansal teknolojiler ve risk yönetiminin ele alındığı 8. İstanbul Finans Zirvesi (IFS 2017) ikinci gününde açılış konuşmasını yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, OVP kapsamında gerçekleştirilen vergi artışına ilişkin eleştirileri yanıtladı. Konjonktürün Türkiye için olumlu olduğunu ve ekonomik göstergelerin cesaret verici olduğunu dile getiren Ağbal, AK Parti hükümetleri döneminde ekonominin 2002 öncesine göre iki kat hızlı büyüdüğünü ve Türkiye’nin yüksek gelir grubu ülkeler arasına girdiğini söyledi. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da, Türkiye ekonomisinin yüksek katma değer üretmesi gerektiğini ve bunun için de başta yazılım olmak üzere pek çok konuda çalışmalar yaparak ekonomiyi Sanayi 4.0’a hazırlayacaklarını söyledi.

 

8. İstanbul Finans Zirvesi (IFS 2017) ikinci gününün açılış konuşmasını yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, iç ve dış konjonktürde umut verici gelişmeler olduğunu ve ekonomik verileri iyi olan Türkiye’nin yüksek gelir grubu ülkeleri arasına girdiğini söyledi.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye’nin OVP hazırladığı dönemde iç ve dış konjonktürün olumlu olduğunun altını çizerek ihracatın bu yıl ekonomiye net katkı sağlayacağını dile getirdi ve sözlerine şöyle devam etti:

 

“Daha fazla büyüme ve istihdam önceliğimiz. Yüzde 5,5 üzerinde büyüme tahminleri de var ama ihtiyatlı tahminleri tercih ediyoruz. Ekonomik göstergeler son derece cesaret verici. Tüketim canlı ve yıl sonunda ihracat hedeflerin üzerinde gerçekleşecek. Doğru ve isabetli bir bütçe yaptık; Türkiye küresel kriz karşısında yapısallarının sağlam olduğunu gösterdi.”

 

Savunma harcamalarının yurtdışı borçlanma ile değil yerli kaynaklarla yapılmasının önemine değinen Ağbal, önümüzdeki 3 yıllık dönemde kamunun küçüleceğini ve daha az harcama yapacağını belirtti. Orta Vadeli Program ile getirilen vergi artışlarını değerlendiren Maliye Bakanı Ağbal, özellikle köşe yazarlarından gelen eleştirilere de cevap verdi:

 

“MTV zaten her sene artıyor. MTV’de 2018’den itibaren geçerli olacak yeni bir tarife ürettik. MTV sistemi de vergi ödeme gücü ilkesine uygun olmalı. Kaçınılmaz harcamalarımızı karşılamak için bir paket üzerinde çalıştık. OVP’deki kararlar enflasyona katkı yapmayan gelir artırıcı tedbirler. Finans kuruluşlarına iyi bir haberim yok. Özel iletişim vergisinde 3 ayrı vergi oranı var; vergi hem basitleşiyor hem de vatandaş daha az vergi ödeyecek. Emlak vergisinde büyük bir yanlıştan dönüldü; vatandaşlardan memnuniyet geri dönüşü alıyoruz.”

 

Kalkınma Bakanı Elvan: Sanayi 4.0 için dönüşümü destekleyeceğiz

 

Zirvenin öğleden sonra yapılan ikinci bölümüne katılarak konuşma yapan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, dün açıklanan Orta Vadeli Program’a ilişkin değerlendirmelerde bulundu. OVP’nin politika ağırlıklı olduğunun altını çizen Elvan, ayrıntıların ekim ayında açıklanacağını kaydetti. “Bundan sonra yatırım planmasında daha seçici olacağız” diyen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, nano-teknoloji, biyo-teknoloji ve bilgi teknolojileri konusunda eleman yetiştirilmesi konusuna ağırlık verileceğini söyledi. “Yerli üretimde artış ve üretimde ithalata bağımlılığı azaltmayı hedefliyoruz” diyen bakan Elvan, Sanayi 4.0 için dijital dönüşümü destekleyeceklerini, yazılım başta olmak üzere yüksek katma değerli malların ihracatını daha çok destekleyeceklerini vurguladı.

 

 

“OVP’de yer alan hedefleri makro ekonomik istikrarı koruyarak mali disiplin içinde gerçekleştireceğiz” diye konuşan bakan Elvan, OVP’de gelir dağılımını bozmayacak düzenlemelere dikkat ettiklerini, istikrarlı büyümenin süreceğini ve gelecek sene de yüzde 5,5 büyüme performansını koruyacaklarını kaydetti.

 

Finans Zirvesi, Başbakan eski yardımcısı ve eski Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın moderatörlüğündeki Sanayi ve Teknoloji Politikaları ve Finans konulu oturumla devam etti. Oturumda milletvekilleri Ziya Altunyaldız (AK Parti), Faik Öztrak (CHP) ve Erhan Usta (MHP) söz alarak Türkiye ekonomisinin yüksek katma değerli üretim yapacak çalışmaları nasıl finanse edebileceğini tartıştılar. Finans Zirvesi daha sonra gerçekleştirilen oturumlarla tamamlandı.