ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 30-09-2017 11:16   Güncelleme : 30-09-2017 11:16

Başkan Barzani ve Abadi'ye Paris davet edildi

Kurdistan24 -Türkçe Kurdistan24 -Türkçe

Başkan Barzani ve Abadi'ye Paris davet edildi


Emmanuel Macron Mesud Barzani Haydar Abadi Fransa Paris Davet Kürdistan Irak Bağdat Erbil Diyalog  A+AA-
Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Erbil-Bağdat arasındaki sorunların çözümü için diyaloğun başlatılması amacıyla Kürdistan Başkanı Mesud Barzani ile Irak Başbakanı Haydar Abadi'yi görüşme gerçekleştirmeleri için Paris'e davet edeceği öğrenildi.

Konuyla ilgili bir yazı kaleme alan Kürt dostu olarak bilinen Fransız düşünür ve filozof Bernard Henri Lévy, Fransız Cumhurbaşkanı Macron'un Erbil ile Bağdat arasındaki sorunları çözmeleri için her iki lideri Paris'e davet edeceğini ve Macron'un Erbil ile Bağdat arasında arabulucu olabileceğini söylediğini belirtti.

Lévy, 25 Eylül'de Kürdistan'da gerçekleşen bağımsızlık referandumu sürecinde Kürdistan'da bulunduğunu ve Başkan Barzani ile gerçekleştirdiği görüşmede Başkan Barzani'nin kendisine sorunların çözümü için hiç bir diyalog girişimini ret etmeyeceğini söylediğini de vurguladı.

"IRAK, KÜRTLERİN HAKLARINI TANIMALI"

Öte yandan Fransa'dan Kürdistan’da halkın yüzde 92’sinin “evet” dediği bağımsızlık referandumuna ilişkin, “Irak, Kürt halkının haklarını tanımalı” açıklaması geldi.

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Irak Başbakanı Haydar Abadi ile görüşerek, bölgedeki tansiyonu düşürmesini istedi” denildi. Açıklamada, “Irak, Kürt halkının haklarını tanımalı” ifadesi de yer aldı.