Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 26-10-2017 12:55   Güncelleme : 26-10-2017 12:55

EYYÜBİYE BELEDİYESİ, KÜLTÜR KONAĞINI HİZMETE SUNDU

Eyyübiye Belediyesi, Bosna Hersek Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç ismini verdiği Kültür Konağını, düzenlenen törenle hizmete sundu. Törende konuşan Başkan Ekinci,” Kültür Konağımız Şanlıurfa ve Eyyübiyemize hayırlı uğurlu olsun. “ dedi.

EYYÜBİYE BELEDİYESİ, KÜLTÜR KONAĞINI HİZMETE SUNDU

Eyyübiye Belediyesi, Yeni ve Kadıoğlu mahalle sakinleriyle bölge vatandaşlarının faydalanacağı kültür konağını düzenlenen törenle hizmete sundu. Geçtiğimiz aylarda temeli atılan ve kısa süre içinde yapımı tamamlanan kültür konağının açılışı yapıldı. Eski Urfa ev mimarisini yansıtan nahit taşlarından yapılan kültür konağına, bağımsız Bosna Hersek Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı olan ve İslam aleminin bilge kralı olarak anılan Aliya İzzetbegoviç ismi verildi.

Ev sahipliğini Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin yaptığı kültür konağının açılışına; Aliya İzzetbegoviç’in oğlu Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Ak Parti Şanlıurfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları,

 

Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Sivil Toplum Örgütü Başkan ve yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.  Hafız Abdulkadir Baybostancı tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda sırasıyla Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Ak Parti Şanlıurfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ile Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç söz aldı. Protokol konuşmalarının ardından kurdele kesilerek açılışı yapılan kültür konağını gezen ve hayranlığını gizleyemeyen Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç,

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’ye teşekkür etti. 3 ayrı salondan oluşan kültür konağında Bosna Hersek ve Aliya İzzetbegoviç’e ait eserlerin sergilendiği alanlar büyük ilgi görürken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Aliya İzzetbegoviç’in fotoğrafının aynı karede yer aldığı resim katılımcıların da büyük beğenisini kazandı. Bosna Hersek’in savaş sürecinde yaşadığı sıkıntılı dönemden büyük bir zaferle ayrıldığını belirten Bakir İzzetbegoviç, İslam coğrafyasının bir daha zulüm görmemesi için kenetlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Babasının iki savaş ve hapis dönemi yaşadığını belirten İzzetbegoviç, onun 17 yılını ülkesinin özgürlüğü için sürgün ve hapiste geçirdiğini anlattı. Türkleri tanımaya başladıkça  Aliya İzzetbegoviç'i neden sevdiklerini daha iyi anladığını ifade eden Aliya İzzetbegoviç, "Çünkü Aliya'nın ruhuna ve kişiliğine bakıldığında Türklerin içinde de bulunan en güzel özellikler vardı. Kendisi geleceğe bakan iyi bir Müslüman, iyi bir düşünürdü." dedi.

Kültür konağının açılışında konuşan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Aliya İzzetbegoviç isminin Şanlıurfa ve Eyyübiye’de yaşatılacak olmasından dolayı büyük  mutluluk içinde olduklarını belirtti. Kültür konağının bölge insanına hayırlı olmasını dileyen Başkan Ekinci,” Hepiniz Aliya İzzetbegoviç Kültür Konağı açılışına hoş geldiniz. İslam aleminin bilge kralı, bağımsız Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı, yakın dönemin dünya tarihine damga vuran şahsiyeti olan Aliya İzzetbegoviç’i rahmetle anarak sözlerime başlamak istiyorum. Bugün açılışını yapacağımız kültür konağına bilge kralın adını vermiş olmaktan ayrıca gurur duyuyoruz. Biz son 2 yıldır Eyyübiye Belediyesi olarak Bosna Hersek’ gidip geliyoruz. Özellikle ramazan aylarında iftar çadırları açıyoruz. Geçtiğimiz yılda yine oraya bir ziyaret gerçekleştirdik. Tabi oraya gittiğimizde de bilge kralın mezarını da ziyaret ettik. Mezarı başında dua ederken onun adının Eyyübiye’de yaşatılması gerektiğine inandığımı belirtmek istiyorum. Kısmet oldu ve bizler de bunu gerçekleştirdik. Biraz ani oldu. Önceden planlanmış değildi. Ama dualarımız kabul edildi ve sizlerin de teşrifiyle bu konağın adını bilge kralın adını koyduk. Çünkü biz öğretilerinden halen istifade ediyoruz. Geldiğiniz için şeref verdiğiniz için şükranlarımı bir kez daha belirtiyorum. “ dedi.

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin ardından söz alan Ak Parti Şanlıurfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyeazgül,”Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Eyyübiye Belediyesinin tarihimizi canlandıran bu kültür evini yapması ayrı bir güzellik icra ediyor. Yine buraya Aliye İzzet Begoviç adının verilmesi ayrı bir güzellik taşıyor. Aliya İzzetbegoviç bir kahramandı. Bir liderdi, bir bilgeydi. Biraz önce burayı gezdiğimizde her bir sözünün altın değerinde olduğunu gördüm. Ben bir kez daha emeği geçen Eyyübiye Belediye Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum.” İfadelerini kullandı.

Aliya İzzetbegoviç ismini kültür konağına verilmesinden dolayı Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’ye teşekkür eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ise şunları söyledi;” Gönül coğrafyası budur. Kültür ve medeniyetin inşaası budur. Binlerce kilometrelerce ötede de olsa buradan o coğrafyaya bir köprü kuruluyor. İslamiyet için kendi yaşamını adamış olan Aliye İzzetbegoviç’in isminin peygamberler şehri Şanlıurfa’ya ve yine peygamberlerin makamının olduğu Eyyübiye ilçemize çok yakıştığını, bu yakıştırmayı bu kültür eviyle pekiştiren Eyyübiye Belediye Başkanımızı kutluyorum. Onun şahsında tüm ekibi teşekkür ediyorum. “

Bakir İzzetbegoviç’i 3 gündür Şanlıurfa’da ağırladıklarını belirten Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin,” Şanlıurfa 3 gündür müstesna bir ayrıcalığı yaşıyor. Hepimizin gönlünde ayrı bir yere sahip olan rahmetli Aliya izeetbegoviç’in çok değerli evladı olan Bosna Hersek Cumhurbaşkanını Şanlıurfa 3 gündür ağırlıyor. Gönül coğrafyamızdaki bütün mazlumlara ve kardeşlerimize evimizi, barkımızı, gönlümüzü, kalbimizi açmaya devam edeceğiz. “ şeklinde konuştu.

Kültür konağına babasının adının verilmesinin onun unutulmamasına büyük katkı sağlayacağını söyleyen Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, "Bugün İslamiyet'in bayrağını taşıyan sizsiniz. Bu vatanın, bu ülkenin büyük oğlu Recep Tayyip Erdoğan, bugün İslamiyet'in bayrağını taşıyor, cesurca ve onurlu bir şekilde. İnsanlığa iyilik yapıyor. Kötülük yapmıyor. Çünkü Allah’ın bize bir talimatı var iyilik yapıp kötülüğe karşı durmamız lazım. Bunu yaparken işiniz kolay olmayacak. Eğer bu işi birisi yapacaksa o da kardeş ülke Türkiye’dir. " dedi.