SİYASET
Giriş Tarihi : 28-10-2017 17:07   Güncelleme : 28-10-2017 17:14

HDP Şanlıurfa kongresini gerçekleştirdi

Halkların Demokratik Partisi Şanlıurfa İl Örgütü 2 Olğana Kongresini gerçekleştirdi. Kongrede Rıdvan Yavuz ve Ayşe Sürücü Eş başkan seçildi.

HDP Şanlıurfa kongresini gerçekleştirdi

Halkların Demokratik Partisi Şanlıurfa İl Örgütü 2. Olağan kongresini gerçekleştirdi.  Bir düğün salonunda gerçekleştirilen kongreye. HDP Şanlıurfa Milletvekilleri Osman Baydemir, Dilek Öcalan, İbrahim Ayhan ve çok sayıda partili katıldı. Gerçekleştirilen kongrede Rıdvan Yavuz ve Ayşe Sürücü Eş başkanlığına seçildi. Kongrede konuşan milletvekilleri barışa ve demokrasiye vurgu yaptı.

 

‘HDP HALKLARIN UMUDUDUR

 

Kongrede ilk olarak kürsüye gelen HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, “Urfa denince Hz. İbrahim’in direniş ruhu akla gelir. HDP olarak yola çıkarken Hz. İbrahim’in bu direniş ruhunu esas alarak bu mücadeleye girdik. Savaşa karşı barışı savunmak, ölümlere karşı yaşamı savunmaktı, tekçiliğe karşı demokrasiyi savunmaktı, yasaklara ve inkara karşı özgürlükleri savunmaktı. HDP tam da bunları savunan bunun mücadelesiyle hakların umudu olan bir partidir” dedi.

 

ZAFER MÜJDESİ VERDİ

 

Daha sonra kürsüye gelen HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan ise, “ Yakın tarihimize baktığımızda da gerçekten bu mücadeleye bağlılığı ve kararlığı başta biz Kürt halkı ve Türkiye’de yaşayan bütün haklar da bu kararlılığın zafer ve onurla taçlandıracağının müjdesini aldık hep birlikte. 7 Haziran’da yaşadığımız coşkuyu hiç kaybetmeden o kadar baskıya ve zulme rağmen biz yine de zafer bayrağını elimizden indirmedik ve yolumuza devam ettik” dedi.

 

‘TECRİT KAN VE GÖZYAŞINA TEKABÜL EDİYOR’

 

PKK lideri Abdullah Öcalan hakkında da konuşan Dilek Öcalan, “Son dönemde Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan şahsında yürütülen ağırlaştırılmış tecrit politikası aslında başta kadın Özgürlük mücadelesi olmak üzere yürütülen demokratik mücadeleye karşı oldu. Ağırlaştırılmış tecridin yansıması bu topraklarda kan ve gözyaşından başka bir anlama tekabül etmiyor.”dedi.

 

ÖCALAN ÖLDÜ İDDİASINA YÖNELİK KONUŞTU

 

PKK lideri Abdullah Öcalan hakkında ortaya atılan öldü iddiaları hakkında da konuşan Öcalan, ” Sosyal medyada bir haber servis edildi.  Bu haberde Sayın Öcalan’ın yaşamına dair bilgilerin yer alıyor. Böyle önemli bir süreçte böyle bir haberin servis edilmesi açıkçası kabul edilebilir bir durum değildir. Neden bu haberler çıksın tamamen insani ve hukuki çerçevede sayın Öcalan’ın ailesi avukatları ve yahut herhangi bir siyasi heyetin gidip görüşmesi bu kaygıları ortadan kaldıracaktı.” diye konuştu.

 

Fakıbaba'ya yüklendi

 

Ardından ise HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir kürsüye çıkarak Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı topa tuttu. Baydemir, “Urfa gibi bir şehri düşünün; neredeyse Hollanda’nın tüm coğrafyası kadar tarıma elverişli bir araziye sahip bir şehir. Urfa’ya en büyük hakarettir ki Urfa nüfusunun neredeyse yüzde 40’ı mevsimlik tarım işçisi olarak Türkiye’nin dört bir yanına dağılıp ırgat olarak çalışıyor. Bu Urfa’ya en büyük haksızlıktır ki neredeyse 3 dönemdir de tarım bakanı Urfa’dan gösteriliyor dalga geçiyorlar Urfa’yla alay geçiyorlar Urfa’yla yetmiyor şuan ki tarım bakanı göğsünü gere gere  Sırp kasapları zenginleştirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyor. Allah’tan kork Allah’tan… Urfa tarım şehri Urfa Hayvancılık şehri Urfa’yı yoksullaştırdınız Ekmeğe muhtaç ettiniz. Eti ve yumurtayı dahi dünyanın dört bir tarafından alma noktasına geldiniz ve bununla övünüyorsunuz.” dedi.

 

BAYDEMİR UYUŞTURUCUYA İSYAN ETTİ

 

Şanlıurfa’da son zamanlarda gündemden düşmeyen uyuşturucu madde bağımlılığına da değinen Baydemir, “Bu şehrin en büyük problem alanlarından biri de madde bağımlılığıdır. Bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Bu kürsüden isyan ediyorum. Vali aynı partiden, belediye başkanı aynı partiden, emniyet müdürü aynı partiden, kaymakam aynı partiden hepiniz aynısınız. 15 yıldır neden hala madde bağımlılığını çözemediniz.  “diye konuştu.