KADIN
Giriş Tarihi : 05-11-2017 17:04   Güncelleme : 05-11-2017 17:04

Ekim raporu: 40 kadın öldürüldü

Ekim raporu: 40 kadın öldürüldü, 25 kadın cinsel şiddete uğradı

Ekim raporu: 40 kadın öldürüldü


 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ekim ayı raporunu açıkladı. Rapora göre, 40 kadın öldürüldü, 25 kadına cinsel şiddet uygulandı, 32 çocuk cinsel istismara uğradı. 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2017 Ekim ayının kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı. Rapora göre, kadın cinayetlerinde geçtiğimiz yıla oranla ciddi artış var. 2016 yılında toplam 328 kadın öldürülmüşken, 2017 yılının daha Ekim ayına kadar toplam 339 kadın öldürüldü. 
 
Rapora göre Ekim ayında 40 kadının öldürülürken, 25 kadına cinsel şiddet uygulandı, 32 çocuk cinsel istismara uğradı.
 
‘KADIN CİNAYETLERİNDE YAŞ ARALIĞI DÜŞÜYOR’
 
Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: İstanbul’da 8; Antalya’da 4; Aydın, Adana, Gaziantep, Tekirdağ, Manisa ve Yozgat’ta 2 kadın öldürüldü. Rapora göre, Ekim ayında öldürülen kadınların yüzde 20’sini 19-24 yaş aralığındaki kadınlar oluştururken, geçtiğimiz Eylül ayına göre bu oran yüzde 10 artış göstermiş durumda. Raporda, şu ifadelere yer verildi: “Ekim ayında öldürülen kadınların yüzde 20’sini 19-24 yaş aralığındaki kadınlar oluşturuyor. Geçtiğimiz Eylül ayına göre bu oran yüzde 10 artış göstermiş durumda.” 
 
‘KADINLAR ŞİDDET KARŞI MÜCADELE EDİYOR’
 
“Kadın cinayetlerinde yaş aralığı düşerken genç kadınlar üniversitelerinde kadına yönelik şiddetle mücadele ediyor” ifadelerine yer verilen raporda, şu bilgiler paylaşıldı: “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde eğitim gören kadın öğrenciler, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü yaklaşırken erkek şiddetine dikkat çekmek için futbol takımı kurdu. Aynı şekilde İstanbul’un pek çok üniversitesinde (Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi gibi) ve Eskişehir’de Anadolu ve Osmangazi Üniversitelerinde Kadın Meclis’lerini kuran genç kadınlar, okullarında gerçekleştirdikleri faaliyetlerle kadına yönelik şiddet ve hak ihlallerine dikkat çekiyorlar.” 
 
'KADINLARIN YÜZDE 70’İ EN YAKINLARI TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ’ 
 
Rapora göre, kadınların  yüzde 35’i, boşanmak istediği için, ilişkisini sonlandırmak istediği için ve kendi hayatına dair karar almak istediği için öldürülürken, yüzde 15’i ise ekonomik nedenlerle öldürüldü. Kadınların  yüzde 70’inin en yakınları tarafından (eşi, babası, oğlu, kardeşi) tarafından öldürüldüğünün belirtildiği raporda, “Kadınlar darp edilerek, işkencelerle öldürülmeye devam ediyor, silah kullanım oranı artıyor. Kadınların  yüzde 40’ı ateşli silahla,  yüzde 28’i kesici aletle öldürüldü” ifadeleri kullanıldı.
 

http://mezopotamyaajansi.com/