ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 07-11-2017 14:37   Güncelleme : 07-11-2017 14:37

Irak polisi Êzidî çocuğu 20 bin dolara ailesine sattığı ortaya çıktı

ŞENGAL - Irak polisi Musul'da DAİŞ esaretinden kurtardığı 13 yaşındaki Êzidî çocuğu, 20 bin dolar karşılığında ailesine verdi. DAİŞ zayıfladıkça elinden çıkardığı esir Êzidîleri ailelere ulaştıran bir ticaret ağının oluştuğu belirtiliyor.

Irak polisi Êzidî çocuğu 20 bin dolara ailesine sattığı ortaya çıktı

DAİŞ’in 73’üncü fermanda esir aldığı binlerce Êzidî kadın ve çocuğun akıbeti hala bilinmiyor. Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Kuzey Suriye’de DAİŞ'e yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda yüzlercesi esaretten kurtarılsa da, farklı kentlere götürülen esir Êzidîler hakkında hala bir bilgi yok. Öte taraftan fermanda esir düşen Êzidî kadın ve çocuklar üzerinden Şengal, Musul ve Suriye’yi kapsayan bir ticaret ağının oluşturulduğu, DAİŞ'in esirleri aracılar eli ile 20 bin dolara akrabalarına sattığı ifade edildi.

 

TİCARET AĞI ŞENGAL’DEN SURİYE’YE UZUYOR

 

Ticaretin DAİŞ’in gerilemesi ile başladığı ifade edilirken, bu işi Şengal, Musul ve Suriye’de yapan simsarların (aracılar) olduğu belirtiliyor. Bunların, DAİŞ’in elinde bulunan esirleri para karşılığı tekrar ailelerine sattığı dile getiriliyor. Kaçan kimi DAİŞ üyelerinin ellerindeki esirleri para karşılığında başkalarına sattığı, onların da simsarlar tarafından ailelerine satıldığı belirtilirken, bu ağa kimi Êzidîlerin de bulaştığı ileri sürülüyor.

 

MUSUL’DA ORTAYA ÇIKTI

 

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) ulaştığı bir fotoğraf, Musul’da Irak Polisinin de işin içinde olduğunu gösteriyor. Telefon ile çekilen fotoğrafta bir Irak polisi ve DAİŞ’e esir düşmüş 13 yaşındaki bir Êzidî kız çocuğu bulunuyor. Kimlik bilgilerinin paylaşılmaması talep edilen küçük kız, daha önce Musul’da bulunan köle pazarlarında satılmış. Musul’un DAİŞ’ten temizlenmesi ile Irak güçlerinin eline düşen küçük kız, ailesine 20 bin dolar karşılığında satılmış. Irak’ta 10 bin dolar için “defter” deniliyor. Aile, kızlarını 2 deftere (20 bin dolar) aldığını belirtiyor. Aile, kızlarının Irak Polisinin elinde olmasını da bir Êzidî simsar aracılığı ile öğrendiklerini ifade ediyor.

 

MA / Nazım Daştan - Selami Aslan