GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-11-2017 23:49   Güncelleme : 07-11-2017 23:49

Ziraat mühendisleri olarak atama bekliyoruz

GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI ZİRAAT MÜHENDİSİ İSTİHDAMI, 2 YILDIR BRANŞ DIŞI YANLIŞ ATAMALARA SAHNE OLMUŞTUR.

Ziraat mühendisleri olarak atama bekliyoruz

Sizden ricamız, bakanlığın bu yanlış atama politikasından vazgeçmesi için haber sitenizden uyarmanızdır. Haber sitenizden bu yanlışları dile getirmenizi rica ediyoruz.

İthalata mahkum bir ülke olup çıktık. Tarım ve hayvancılığı modern teknikler ile yükseltecek ve köylümüze ulaştıracak, anlatacak ZİRAAT mühendisleri, maalesef yanlış hükümet politikası kurbanı olarak, branşları dışında gelişi güzel atama kurbanı olmaktadırlar. Bu yanlış atamalar yüzünden; çiftçi köylü bilgisiz kalmakta, ziraat mühendisi alan dışı atama mağduru olmakta,devletin parası da, ziraat mühendisinin branş bilgisi de heba olmaktadır.

Sayın Faruk Çelik döneminde başlayan, branşların birleştirilmesi ile atama tam bir faciadır. Sn. Ahmet Eşref FAKIBABA döneminde kesinlikle devam etmemelidir. Sayın bakanımız doktor olduğu için, branşına göre atama yapılması konusu anlayacaktır. Nasıl ki tüm doktorlar tıp fakültesinden çıkıyor, sonra, dahiliye, ortopedi vs. branşlara ayrılıyorsa; bizde 21 farklı branş mezunu ziraat mühendisiyiz. Evet, ismimiz ziraat mühendisi ama branşlarımız farklıdır.

 

Sn. basın çalışanı, ziraat faaliyetleri çok geniş bir alanı kapsadığı için bu sektöre teknik personel yetiştiren ziraat fakülteleri 21 farklı branşa ayrılmıştır. Bu 21 farklı branş ise hizmet vereceği üretim faaliyetine göre belirlenen nitelik kodları altında toplanmıştır.

 

ÖRNEĞİN: Ziraat fakültelerimiz hayvancılık faaliyetlerimiz için Zootekni, Süt Teknolojisi ve Hayvansal Üretim bölümlerini alt program olarak açmış, bu bölümlerde hayvansal üretim tekniklerinin öğrenimini vermektedir. Bu 3 bölüm hayvancılık faaliyetlerimize yönelik açıldığı için 4831 nitelik kodu ile birleştirilerek “Hayvansal Üretim” alanı olarak kabul edilmiştir. Bir bölgede HAYVANCILIK YOĞUN İSE, o ilçeye 4831 kodundan ZOOTEKNİ BÖLÜMÜ MEZUNU ZIRAAT MÜHENDİSLERİ ATANMALIDIR.

..

Bu örnekte ziraat fakültelerini bölümlere ayırma ve bir üst faaliyet koluna göre bölüm gruplarını birleştirme durumu diğer tüm bölümlerimizde de aynı şekilde yapılmaktadır. Mesela; Toprak, Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri, Bitki Koruma gibi bitkisel üretim faaliyetlerine teknik personel yetiştiren bölümlerimiz ise 4845 nitelik kodu ile “BİTKİSEL ÜRETİM olarak nitelendirilmiştir.TARIM FAALİYETLERİ YOĞUN İSE,BİTKİSEL ÜRETİM,BAHÇE BİTKİLERİ,TOPRAK...bölümlerini içeren 4845 BİTKİSEL ÜRETİMİN BİRLEŞTİĞİ KODDAN ATAMA YAPILMALIDIR.

.....

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerine yönelik istihdam planlaması yapılması şarttır.

MASA BAŞI İŞ İSTEMİYORUZ.

ATANACAK PERSONEL OLARAK, SAHADA, ÜRETİCİNİN, KÖYLÜMÜZÜN, ÇİFTÇİMİZİN YANINDA OLMAK İSTİYORUZ.

 

ÖRNEĞİN: Hakkari, Erzurum, Kars gibi illerimize ziraat mühendisi ataması planlanıyor ise bu bölgenin üretim kolunun daha çok hayvansal üretim alanında olduğu nu göz önünde bulundurarak bu illere 4831 nitelik kodu altında toplanan Zootekni, Süt Teknolojisi, Hayvansal Üretim bölümleri yerleştirilmelidir. Yine aynı şekilde seracılık, tarla ve bahçe bitkilerinin yaygın yetiştiriciliği yapılan illerimize istihdam planlanırken, bu sektöre yetiştirilen 4845 kodlu bitkisel üretim bölümleri atanmalıdır.

......

 

Atama bütçesi belki de en kısıtlı bakanlıklardan biri olan GTHB’de yapılacak her bir istihdam çok önemli olduğu için, yerleştirmesi yapılacak bir mühendisten en yüksek iş verimini ve hizmet kalitesini sağlamak, atanan her bir mühendisin bölgesinde mesleki başarısını en yüksek seviyede tutmak zorundasınız. Bu kapsamda yapılacak her bir ziraat mühendisi istihdamının, atama yapılacak il ve ilçenin tarım ve hayvancılık faaliyetlerinden hangisini en yoğun şekilde yaptığına göre belirlenerek, gerçek ihtiyaca cevap verilecek şekilde uzman personeli, uzmanlık alanına denk düşürecek şekilde yapılmasını talep ediyoruz.

......

Talebimiz doğrultusunda yapılacak atamalar geliştirdiğiniz Havza Bazlı Destekleme Modeli ile bire bir örtüşerek uyum sağlayacaktır ve kısa vadede verim ve ürün kalitesinde belirgin bir artışa sebep olacaktır.

 

Sn. basın çalışanı, 21 farklı branşı uzmanlık alanına göre değerlendirmeden Mayıs 2016’da yaptığınız gibi bir atama yaparsanız, Hakkari’ye hayvansal üretim mühendisi değil de, biyosistem mühendisi; Adana’ya bitkisel üretim mühendisi değil de tarımsal mekanizasyon mühendisi yerleşecek ve köylü ve çiftçilerimizin sorunlarına çözüm üretmede zorluklar yaşanacaktır. Bu sebeple 21 faklı bölümden mezun ziraat mühendislerini kendi alanlarına uygun il ve ilçelere tam şansa bağlı şekilde yerleştiren mevcut atama planlamasını terk ederek, belirttiğimiz “MÜHENDİSİN UZMANLIK ALANI, BRANŞINA GÖRE göre en uygun bölgeye yerleştirmeyi amaçlayan” personel istihdam planlamasına göre yapmanızı bekliyoruz. basın sitenizden, bu yanlış atama politikasını düzeltilmesini duyurmanızı rica ediyoruz.

.....

Havza Bazlı Destekleme Modeli, Havza Bazlı Uzman Personel İstihdamı ister diyoruz. Bakanımız 250 örnek köy projesinden bahsediyor. Neden 2500 köy değil? Dışa bağımlıyız, deneme yapacak zamanımız mı kalmış? 21 farklı bölümden ziraat mühendislerinin üretim alanına göre atanmalıdır.

 

Sn basın çalışanı, talebimiz 2018 OCAK AYINDA TOPLAM 3500 -Branşına göre atama yapılmasıdır.

 

Bizler ziraat mühendisleri, ülke ekonomisine yük değil, GÜÇ KATMAK için hazırız.

MASA başında kravat takıp oturmak istemiyoruz. BRANŞIMIZA GÖRE atanıp, tarlada, bağda, ahırda, ağılda, SAHA DA tulumumuz ve çizmemizle hizmet vermek istiyoruz.