SİYASET
Giriş Tarihi : 08-11-2017 14:16   Güncelleme : 08-11-2017 14:16

"Paradise Papers" Soru Önergesi

380 gazetecinin yer aldığı Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından 1 milyon 300 bin belgenin incelenmesi ile hazırlanan ve 6 Kasım 2017 tarihinde yayınlanmaya başlanan “Paradise Papers” dünya gündemini sarsmıştır. Yayınlanan belgeler arasında Başbakan Sayın Binali YILDIRIM'ın yakınlarına ait belgeler de yer almaktadır. Konu ile ilgili olarak, Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yanıtlanması talebi ile hazırladığımız soru önergesi

 

 

 

 

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali YILDIRIM tarafından Anayasanın 98’inci, TBMM İçtüzüğü’nün 98’inci maddesi gereğince sözlü olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

                                                                                                          İbrahim AYHAN

                                                                                                           Şanlıurfa Milletvekili

 

 

 

 

380 gazetecinin yer aldığı Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından 1 milyon 300 bin belgenin incelenmesi ile hazırlanan ve 6 Kasım 2017 tarihinde yayınlanmaya başlanan “Paradise Papers” dünya gündemini sarsmıştır. Bu belgeler, üst düzey siyasetçiler ve iş insanlarının ülkelerinden vergi kaçırma suretiyle yaptıkları yolsuzlukları konu edinmektedir. Söz konusu kişiler kazançlarını ülkelerinde vergiye tabi tutmak yerine, Malta gibi ülkelerde kendilerine “Vergi Cenneti” oluşturmaktadırlar.

ABD Ticaret Bakanı, Kanada Başbakanı, İngiltere Kraliçesi, Türkiye Başbakanı gibi farklı ülkelerden 120’den fazla üst düzey siyasinin yakınlarına ait çok sayıda gizli belge ortaya çıkmıştır. Bu belgeler ışığında sizin iki oğlunuz, dayınız ve yeğenlerinizin yönetici ve hissedar olduğu toplam 8 şirketin varlığı ortaya çıkmıştır. Konu ile ilgili yaptığınız açıklamada, “Her türlü soruşturma, gerek mali gerek hukuki, yapılabilir. Bunu özellikle istiyorum” ifadelerini kullandınız.

 

Bu bağlamda;

  1. Ortaya çıkan belgelere göre sadece çocuklarınız Bülent ve Erkam Yıldırım’ın yönetici ve hissedar olduğu şirketler, Hawke Bay Marine Co Ltd., Black Eagle Marine Co Ltd., South Seas Shipping N.V., Dertel Shipping Limited ve Nova Warrior Limited. olarak görünmektedir. Bu şirketlerin dışında size ve ailenize bağlı olarak faaliyet gösteren başka şirketler var mıdır? Malta dışında ailenizin kurmuş olduğu başka off-shore şirket var mıdır? Bu şirketlere ait mal varlığını açıklamayı düşünüyor musunuz? Sadece oğullarınıza ait kaç gemi vardır?
  2. Ailenizin Türkiye’de şirket kurup vergisini bu ülkeye vermek yerine Malta’da off-shore şirketler kurmasının nedeni nedir? Vergilendirilmemiş kazancın kutsal olmadığını her fırsatta dile getiren bir siyasi olarak çocuklarınızın, dayınızın ve yeğenlerinizin kazancı için ne düşünüyorsunuz?
  3. Konu ile ilgili yaptığınız açıklamada aile üyeleriniz hakkınızda her türlü soruşturmanın açılabileceğini ifade ettiniz. Bu şirketlerle ilgili dava açacak cumhuriyet savcılarına herhangi bir siyasi operasyon yürütülmeyeceğinin garantisini de verebiliyor musunuz?
  4. Bu ülkenin Başbakan’ı olarak ülkeden vergi kaçıranlar için idari bir soruşturma yürütmeyi planlıyor musunuz?
  5.  AB Maliye Bakanları 7 Kasım 2017 tarihinde toplantı kararı almış, belgelerin doğrulanması neticesinde yaptırımı gündeme alma hususunda ortaklaşmışlardır. Çocuklarınız ile ilgili yürütülecek olası bir adli soruşturmanın selahiyeti açısından istifa etmeyi düşünüyor musunuz?