SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-11-2017 18:30   Güncelleme : 18-11-2017 21:10

Harran tıp'ın ilk tüp bebeği ikiz olarak doğdu

Güneydoğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş tüp bebek ünitesinesine sahip olan Harran tıp çocuk hasreti çekenlerin ugrak mekanı oldu

Harran tıp'ın ilk  tüp bebeği ikiz olarak doğdu

Harran üniversitesi tıp fakültesi kadın hastalıkları ve doğum anabilim dalı bünyesinde hizmet veren tüp bebek ünitesi ilk meyvesini ikiz bebeklerle verdi

Tarihteki ilk kısırlık hastalığının tanısı ve tedavisini 4000 yıl önce Asurlular tarafından yazılan bir çivi yazısı olan kil tablette yrd. Doç.Dr.Ahmet Berkız Turp’ la birlikte bularak adından söz ettiren yrd. Doç.Dr Mustafa Demir,  bebek özlemi çeken ve daha önce başka merkezlerde başarısız olan tüp bebek denemelerinden sonra bebek   isteyen bir aileye tüp bebek yaparak ailenin bebek özlemine son verdi. Merkezin ilk tüp bebeği olması nedeniyle yrd. Doç. Dr.Mustafa demir bir ilke daha imza attı.

Tarihte ilk kısırlık tanısı ve tedavisinin 4000 yıl önce Asurlular tarafından yazılan bir çivi yazısı olan kil tablette bulan Harran üniversitesi kadın hastalıkları ve doğum anabilim dalı tüp bebek uzmanı Mustafa demir, bir ilke daha imza atarak adından söz ettirmeye devam ediyor.

Tüp bebek uzmanı Doç.Dr Mustafa demir, hastanede tüp bebek için başvuruda bulunan hastanın doğumunun gerçekleşmesiyle  bebekler kurumun ilk  tüp bebeği olarak tarihe geçti.

Tüp bebek konusunda önerilerde bulunan demir, üreme sağlığı açısından çocuk sahibi olma isteğinin kariyer sonrasına ertelenmemesi gerektiğini belirterek, tüp bebek de en önemli şey hasta seçimi, hastaya uygun tüp bebek tedavi protokolünün ayarlanması ve hastanın hekimine güven duyması olduğunu kaydetti.