GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-12-2017 14:06   Güncelleme : 05-12-2017 14:06

SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSİ ATAMA BEKLİYOR

Bizler Su Ürünleri Mühendisleriyiz. Sizlerden Sayın Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba ya iletmenizi ve sormanızı istediğimiz önemli bir kaç ricamız var.

SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSİ ATAMA BEKLİYOR
3 tarafı denizlerle çevrili, zengin  iç su kaynakları yaygın olan ülkemiz   coğrafik konumuna göre su ürünleri üretiminde istenilen yerde değildir (Avrupa'da 5. Dünya'da ise 32. sıradadır). Bu konuda öğrenim gören Su Ürünleri Mühendisleri ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerinin ilgili kamu kurumlarında yapılan mühendis atamalarında ise her atama sürecinde 30 ve 40’lı sayılarda  yetersiz mühendis ataması yapılmaktadır.. Bu rakam diğer meslek örgütleri ile karşılaştırılmayacak kadar düşük bir sayıdır ve arttırılmalıdır. Gerekli istihdamın yapılmaması ülkemizin bugünkü konumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun en büyük kanıtı ise her yıl  giderek azalan tür çeşitliliği, tükenen su ürünleri stokları ve kirletilen su kaynaklarımızdır. Bu kadar ekonomik değeri olmasına rağmen yıllardır dışlanan bu mesleğe gereken önemin verilmemesinin ülkemizin sucul kaynaklarına, balık popülasyonu ve ekolojik dengelere verdiği zararı önlemenin zaruri çözümü mühendislerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda istihdamının sağlanarak kontrol ve denetim mekanizmalarının aktif olarak kullanılmasıyla yasa dışı uygulamalara ve sucul kaynakların denetimsizce kullanılmasına son verilmesidir. Milyonlarca dolar getirisi olan denizlerimiz yanlış uygulamalar nedeniyle heba olmaktadır.
Devletimizin sürdürülebilir balıkçılık ve su ürünleri politikasının temellerini atmak konusunda daha fazla geç kalması görev aşkıyla bekleyen biz mühendisleri üzmektedir. Su Ürünleri Mühendisleri ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri ise çözüm için istihdam beklemektedir.
Meslek aşkımız ve taleplerimiz satırlara sığmayacak kadar fazla olup hükümetimizden gerçek ve kararlı adımlar beklemekteyiz.