GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-12-2017 16:59   Güncelleme : 12-12-2017 16:59

Başkan Demirkol: İnsanın İnsana Zulmetmediği Bir Dünya Temenni Ediyorum

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, 10 Aralık İnsan Hakları Günü ve Haftası dolayısıyla İl İnsan Hakları Kurulunun olağanüstü toplantısına katıldı. İnsan hakları öneminin Veda Hutbesinde belirtildiğinin altını çizen Başkan Demirkol, “İnsanın insana zulmetmediği, insanın hakkını bittiği yerde, başkasının hakkını başladığı bir dünya temenni ediyorum” dedi.

Başkan Demirkol: İnsanın İnsana Zulmetmediği Bir Dünya Temenni Ediyorum

Şanlıurfa Valiliğinin koordinesindeki İl İnsan Hakları Kurulu, 10 Aralık İnsan Hakları Günü ve Haftası dolayısıyla olağanüstü toplantı. Valilik Toplantı Salonunda, Vali Yardımcısı Dr. Fatih Çelikkaya’nın başkanlığında toplanan kurula katılan Başkan Fevzi Demirkol, insan haklarıyla ilgili konuşma yaptı. İnsanın en mühim hakkının yaşamak olduğunu vurgulayan Başkan Demirkol, şunları söyledi:

“İnsanın en mühim hakkı, yaşama hakkıdır. Yaşama hakkını ortadan kaldırılan, bölgemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde savaşlar, terör saldırıları ve bu saldırılarda hayatını kaybedenler oluyor. Dolayısıyla en önemli hak olan yaşama hakkı, insanların elinden alınmış oluyor. Bu tür saldırıları, lanetliyoruz. Kimden gelirse gelsin, nasıl olursa olsun, ne sebeple olursa olsun insan hayatına kasteden tüm davranışlar, insanlık dışıdır, terör saldırısıdır. İnsanların inşallah yaşama hakkının elinden alınmadığı, huzurlu, güven içerisinde yaşadığı bir dünya temenni ediyoruz. İnsan hakları derken, Birleşmiş Milletler’in kabulünden önce Peygamber Efendimiz, Veda Hutbesinde belirtmiştir. Dolayısıyla bizim toplumumuz için yeni bir kavram değildir. Veda Hutbesinde Peygamber Efendimiz belirtmiştir, her türlü insanlık dışı davranışı yasaklamıştır. İnsanın insana zulmetmediği, insanın hakkını bittiği yerde, başkasının hakkını başladığı bir dünya temenni ediyorum.”

 

Toplantı, konuşmaların ardından sona erdi.