GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-12-2017 16:20   Güncelleme : 26-12-2017 16:20

GIDA MÜHENDİSLERİ ATAMA BEKLİYOR

Öncelikle iyi çalışmalar dileriz. Bizler GIDA mühendisleriyiz ve her platformda hem istihdam sorunumuzu hem de gıda güvenliği için ülkemize yapacağımız katkıyı anlatmak için çaba sarf etmekteyiz. Bizler tüm sorunlara rağmen mesleğimize dört elle sarılmış, türlü olumsuzluklara rağmen hiçbir zaman vazgeçmemiş genç gıda mühendisleri olarak siz değerli basın mensuplarımızdan sesimiz olmanızı rica ediyoruz.

GIDA MÜHENDİSLERİ ATAMA BEKLİYOR

Öncelikle iyi çalışmalar dileriz. Bizler GIDA mühendisleriyiz ve her platformda hem istihdam sorunumuzu hem de gıda güvenliği için ülkemize yapacağımız katkıyı anlatmak için çaba sarf etmekteyiz. Bizler tüm sorunlara rağmen mesleğimize dört elle sarılmış, türlü olumsuzluklara rağmen hiçbir zaman vazgeçmemiş genç gıda mühendisleri olarak siz değerli basın mensuplarımızdan sesimiz olmanızı rica ediyoruz.

Birçok meslek tarafından alanımız işgal edilmesine rağmen hala mesleğimizi yapmak için büyük gayret sarf eden gıda mühendisleri olarak arzu halimizi belirtmek isteriz. Bakanlıkta ziraat mühendisleri, veteriner hekimler hastanelerde diyetisyenler yetki ve bilgi alanlarının dışına çıkarak bizim işimizi yapmamaktadırlar. Bu durum sadece bizi değil özellikle ziraat mühendisi ve veteriner hekim arkadaşlarımızı olumsuz etkilemekte zaten yoğun olan iş yükleri daha da artmaktadır. Hâlbuki ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler yüksek verimli ve kaliteli bitkisel/hayvansal ürünler üretmekle biz ise bu ürünleri usulüne uygun işlemekle görevliyiz. Bir çarkın dişlileri gibi ayrı ayrı önemli fakat bütünün parçasıyız. Diyetisyen arkadaşlarımızın görevi ise tamamen bambaşka olup insanların sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlamaktır.

Her yıl 4500 kadar yeni mezun veren gıda mühendislerinin bakanlığımızdaki temsiliyeti sadece 2700ler civarındadır. Özel sektör yığılmayı kaldıramamakta binlerce arkadaşımız işsiz kalmaktadır. Bakanlığımızda yaklaşık 16.000 ziraat mühendisi, 9.000 veteriner hekim varken gıda mühendisi sayısının azlığı türlü sorunları beraberinde getirmektedir. Bunun en bilinen örneği bakanlığımızda çalışan diğer meslek gruplarının 1 haftalık eğitimlerle gıda denetimine çıkmasıdır. Bakanlıkta 6000den fazla denetmenin sadece 1500 kadarının gıda mühendisi olması acı ama gerçektir. ETKİN DENETİM YETKİN PERSONELLE OLUR. Yetkin olmayan personellerin yaptığı denetim sadece kâğıt üstünde kalmakta ve etkisiz olan bu denetimler özel sektörde çalışan gıda mühendislerine büyük sorunlar yaşatmaktadır. Bizler bütün gıda mühendislerinin kamuda çalıştırılmasını istemeyecek kadar bilinçli fakat kamuya atanan her meslektaşımızın özel sektörde çalışan meslektaşlarımıza güç olacağının farkında olan insanlarız. Kamuda etkin denetimin başrolünü oynayacak gıda mühendislerinin GIDA TERÖRÜNE DUR diyecek tek aktör olacağını biliyor, inanıyoruz.

Gıda mühendislerinin kamu eliyle çalışmadığı kurumlarda yaşanan sıkıntılar ise üzerinde günlerce konuşulacak konuların başında gelmektedir. Kışlalarımız, KYK bünyesindeki yurt müdürlüklerimiz, yatılı bölge okullarımız ve hastanelerimiz ihale yolu ile işletilen yemekhanelerde yemek yiyor ve buralarda çoğu zaman bir gıda mühendisi bulundurulmuyor. Sonuç Manisa’da yaşanan kışla faciası, sonuç hastanelerde yaşanan zehirlenmeler, sonuç Ağrı’da küçük Beritan’ın okulda yediği sandviçten ölümü, sonuç GIDA TERÖRÜ. Ne kışlalarımız, ne öğrenci yurtlarımız, ne okullarımız, ne de hastanelerimiz ve dahi insanlarımız özel firmaların insafına bırakılacak kadar değersiz değildir. Bu kurumlarda barınan insan sayısına göre en az 1 ve daha fazla gıda mühendisi devlet güvencesinde çalıştırılmalı, halk sağlığı korunmalıdır.

2016 KPSS’den bu yana sadece 328 gıda mühendis alınmış olup sayı beklenenin ve ihtiyacın çok altındadır. 2 yılda 1 kez sınava girdiğimiz ve yapılan atama hesaplanınca 85 üstü puanlarla atanamayan arkadaşlarımızın 3 yıl beklemesi gerekmektedir. Bu sebeple mağduriyetimizin giderilmesi adına 2018 KPSS öncesi bir alım daha talep ediyoruz.

Sorunlarımız çok, sorunlarımız sadece bizi değil halkın sağlığını da etkileyen sorunlar. Bakanımızdan bu konuları yüz yüze görüşmek için randevu talep ediyoruz. 

Sorunlarımızın çözümünün sizlerin desteği ile geleceğini biliyor, inanıyoruz. 

Son olarak sizlerin aracılığı ile tüm Türk halkına şu mesajı iletmek istiyoruz “Maddi imkanı, gelir düzeyi ne olursa olsun hepimizin ve en önemlisi çocuklarımızın geleceği için, sizler daha güvenilir gıda tüketin diye canla başla çalışmaya hazırız. Tek istediğimiz bize güvenmeniz ve desteklemeniz.”