SİYASET
Giriş Tarihi : 13-01-2018 10:34   Güncelleme : 13-01-2018 10:40

Halil Dağ,in kaleden düşmesi baydemir meclise taşındı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 Halil Dağ,in kaleden düşmesi baydemir meclise taşındı

 

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Numan KURTULMUŞ tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 

 

 

 Osman BAYDEMİR Şanlıurfa Milletvekili

 

1 Ocak 2017 tarihinde Şanlıurfa'da tarihi Urfa kalesinde manzara fotoğrafı çekilmek için poz veren 8 çocuk babası 39 yaşındaki Halil Dağ, yaklaşık 20 metre yükseklikteki kayalıklardan düşerek ağır yaralanıp, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmiştir

Şanlıurfa Kalesi’nin seyir tepesi olarak bilinen ve bütün çevresi uçurumlarla çevrili olan bölümde Bakanlığınızın güvenlik hizmeti kusurundan kaynaklı olarak Halil Dağ’ın fotoğraf çekilirken düşerek ölmesi ile birlikte hem bölge halkı hem de turistik gezi için gelen ziyaretçilerin kaygısı artmıştır. Önleyici tedbir alınmaması nedeniyle Bakanlığınızın hizmet kusuru daha önce de gündeme gelen ve artık can alan kale haline gelen Urfa Kalesi ile ilgili ihmallerde sorumluluğu olanların açığa çıkarılması ve yine Urfa kalesi ile ilgili etkin önlem alınması kaçınılmaz olmuştur.

Bu bağlamda;

8 çocuk babası 39 yaşındaki Halil Dağ, 1 Ocak 2017 tarihinde Şanlıurfa kalesinde fotoğraf çekilirken uçurumdan düşerek yaşamını yitirmiştir. Halil Dağ’ın yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan Urfa kalesinde önleyici tedbir alınmamasına ilişkin bir inceleme başlatılmış mıdır?

  1. Şanlıurfa kalesinde önleyici bir tedbir olarak demir korkulukların olmamasından kaynaklı bakanlığınız birimlerine iletilen şikâyet sayısı nedir? 
  2. Şanlıurfa kalesinde önleyici tedbir alınmamasından kaynaklı son 10 gerek turistik amaçlı geziler sırasında kaleden düşerek yaşamını yitiren veya yaralanan kişi sayısı nedir?
  3. Şanlıurfa kalesinde önleyici tedbir alınmaması nedeniyle Bakanlığınıza iletilen şikâyetler bağlamında şuana kadar bir çalışma yürütülmüş müdür?
  4. Şanlıurfa kalesinde önleyici tedbir alınmaması nedeniyle Bakanlığınıza iletilen şikâyetler bağlamında şuana kadar bir çalışma yürütülmemiş ise gerekçesi nedir? Halil Dağ’ın uçurumdan düşerek yaşamını yitirmesinden sonra etkin güvenlik önlemlerinin alınması konusunda bir çalışma yürütülecek midir?
  5. 8 çocuk babası ve 39 yaşındaki Halil Dağ’ın ölümüne sebep olan ihmalde Bakanlığınızın bir sorumluluğu var mıdır?
  6. 8 çocuk babası Halil Dağ’ın yaşamını kaybetmesi ile birlikte geride kalan çocuklarının mağduriyeti giderilecek midir? Bununla ilgili Bakanlığınızın bir girişimi olmuş mudur? Halen bir girişimde bulunulmamış ise gerekçesi nedir?

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 

 

 

 

Osman BAYDEMİR

Şanlıurfa Milletvekili

 

İktidarınızınyürüttüğü piyasacı enerji politikasının sonuçları özellikle Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı kentlerde altyapı eksiklikleri ve yoğunelektrik kesintileri olarak ortaya çıkmakta ve bu fatura da maalesef çiftçilikle uğraşan halka kesilmektedir. Özellikle seçim bölgem olan ve son yıllarda kuraklıkla karşı karşıya kalan Şanlıurfa’da yaşanan elektrik kesintilerinin yaşattığı mağduriyetler çiftçilik ile uğraşan emekçiler için ciddi boyutlara ulaşmıştır.

Yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle sulama yarıda kalmakta ve ekinler büyük zarar görmektedir. Özellikle Şanlıurfa Akçakale ilçesinde yaşanan elektik kesintileri nedeniyle birçok şikâyet ile karşılaşmaktayız. Kürtlerin yoğunluktaolduğu bölgelerin elektrik enerjisi üretiminde en büyük paya sahip olmasına rağmen, toplam tüketim oranının diğer bölgelerden oldukça düşük olması iktidarın piyasacı enerji politikasını yansıtırkenaynı zamanda bölgeler arası eşitsizliğin de sistematik olarak nasıl üretildiğini göstermektedir.

 

 

Bu bağlamda;

  1. Bakanlığınızın Şanlıurfa Akçakale’de yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili bilgisi bulunmakta mıdır?
  2. Şanlıurfa Akçakale başta olmak üzere gerek Şanlıurfa’da ve gerekse de Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı kentlerde yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin Bakanlığınıza iletilen şikâyetlerin sayısı nedir?
  3. Şanlıurfa Akçakale’de aylardır devam eden elektrik kesintileri nedeniyle çiftçilikle uğraşmakta olan emekçi halkın yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesine ilişkin bir şuana kadar yürütülen bir çalışma olmuş mudur? Halen bir çalışma yürütülmemiş ise gerekçesi nedir?
  4. Türkiye elektrik enerjisi üretiminin büyük bir kısmı Kürtlerin yaşadığı kentlerde üretildiği halde toplam tüketimin diğer bölgelerden çok daha düşük olmasının gerekçesi nedir?