GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-01-2018 15:52   Güncelleme : 25-01-2018 15:52

DİCLE KAÇAĞI AZALTIYOR, SALDIRILAR ARTIYOR

Dicle Elektrik Dağıtım tarafından sorumluluk bölgesindeki il ve ilçelerde gerçekleştirilen enerji nakil hatlarının yeraltına alınması yatırımıyla paralel uygulanan Alçak Gerilim Sayaç Otomasyon Panolarına (ASOP) yönelik saldırılara bir yenisi daha eklendi.

DİCLE KAÇAĞI AZALTIYOR, SALDIRILAR ARTIYOR

Cizre’de yaşanan saldırılardan sonra bu kez de Şırnak’ın Silopi ilçesinde, içerisinde abonelere ait sayaçların da bulunduğu panolar kundaklandı, 1 pano kullanılamaz hale geldi.

 

 

Dicle Elektrik tarafından hayata geçirilen bu yatırımlarla kayıt dışı elektrik kullanamayacağını anlayan kişi veya kişiler yatırımları hedef almaya başladı.

 

Geçtiğimiz Aralık ayında Şırnak’ın Cizre ilçesinde Dicle Elektrik tarafından kurulan 46 Alçak Gerilim Sayaç Otomasyon Panosu kırıldı.

 

Sistematik biçimde gerçekleşen bu saldırıların önlenebilmesi, faillerin bulunması için Dicle Elektrik, Şırnak Valiliği başta olmak üzere İçişleri Bakanlığı’nın tüm yerel birimlerine de başvuruda bulundu. 

 

Daha Cizre’deki saldırıların failleri aranırken, bu kez Şırnak’ın Silopi ilçesindeki kurulan çok sayıda Alçak Gerilim Sayaç Otomasyon Pano kimliği belirsiz kişilerce yakılmak istendi.

 

Panoların bir kısmı zarar görürken, bir tanesi kullanılamaz hale geldi. Söz konusu saldırı nedeniyle elektrik ölçüm sayaçları bu panoda yer alan 55 ev enerjisiz kalarak mağdur oldu.

 

Karanlıkta kalan vatandaşlardan isminin açıklanmasını istemeyen A.S., ‘’Elektriklerimiz artık kesilmeyecek diye sevinirken, elektriksiz kaldık. Ne diye panolara saldırıyorlar anlayamıyorum dedi

 

Bu arada, panoları yakmak isteyenlerin yakalanabilmesi için Emniyet Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı.