GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-02-2018 12:58   Güncelleme : 08-02-2018 12:58

Tarihi ŞURKAV çarşısında adeta kuş uçmuyor

Şanlıurfa'nın önemli turizm merkezlerinden olan Balıklıgöl'de bulunan ŞURKAV çarşısında esnaflar bir bir kepenk kapatmaya başladı. İş yerini kapatıp taşınan esnaf sayısı 15'e ulaştı. 15 iş yeri ya tamamen boşlatıldı, ya da kiraya veriliyor.

Tarihi ŞURKAV çarşısında adeta kuş uçmuyor

 

Tarihi ŞURKAV çarşısında adeta kuş uçmuyor. Ne turist uğruyor, ne de esnaf iş yapabiliyor. İş yapamayan esnaf, iş yerini kapatmak durumunda kalıyor. Tarihi çarşıda başlayan işsizlik krizi sonrası kapanan iş yeri sayısı 15'e ulaştı. Geri kalanları da iş yapamıyor, onlar da kaçmanın yollarını arıyor.

 

Alışveriş yok diye iş yerleri kapanıyor

 

ŞURKAV çarşısında esnaflık yapan Sedat Gümüş, özellikle Balıklıgöl yerleşkesinde başlayan çalışmaların işi durma noktasına getirdiğini söyledi.

 

 

Tarihi çarşıya kimselerin uğramadığını ve bu yüzden alışverişin olmadığını söyleyen Gümüş, "iş olmayınca esnaf ne yapacak? Mecburen iş yerini kapatıyor. Burada yaklaşık 70 iş yeri var ve şuanda 15 tanesi kapandı. Ciddi bir ekonomik kriz var, düzeleceğine de inanmıyoruz. Bu süreç böyle devam edecek ve büyük ihtimalle buradaki bütün iş yerleri kapanacak. Çünkü esnafın kepenk kapatmaktan başka çaresi kalmıyor. İş yok, esnaf gelip sabahtan akşama kadar burada oturuyor. Ve bu kapatılan iş yerleri artık bitme noktasına geldiği için kapandı." dedi.

 

 

"Ekonomik kriz giderek büyüyor"

 

Çarşı esnafının büyük bir kısmı bu şekilde düşünüyor. Alışverişin olmaması nedeniyle iş yerlerinin kapandığını söyleyen Ali Keskinbıçak, ekonomik kriz olduğunu ve bu krizin giderek büyüdüğünü söyledi. Keskinbıçak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Buralar eskiden tıklım tıklımdı ama şimdi etrafta tek müşteri bulamıyoruz. Vatandaş buraya uğramasa iş nasıl olacak? İş yerlerini kapatan esnaf arkadaşlarımız bu yüzden kapattılar, biz de yakında kapatmayı düşünüyoruz."

 

 

"Alışverişler, kira parasını çıkarmıyor"

 

ŞURKAV çarşısında iş yerlerinin kiralık olduğunu ve kiraların ŞURKAV'a ödendiğini hatırlatan Sedat Gümüş, "buralar vakıf ve ŞURKAV'a ait iş yerleri. İş olsa da olmasa da ŞURKAV'a kira parasını ödemek zorundayız. Ama bu kapatan arkadaşlarımız kira parasını çıkaramıyorlardı. Hal böyle olunca kapatıp gitmekten başka ne yapabilirlerdi ki? Şuanda hepimiz aynı durumdayız ve kira parasını zar zor çıkarıyoruz." şeklinde konuştu.

 

 

"Müşteri yüzü görmeye hasretiz"

 

Yine tarihi çarşı esnaflarından Hakan Korkmaz da aynı sorundan yakınarak, yerleşkede başlayan çalışmalar nedeniyle hiç kimsenin çarşıya uğramadığını söyledi.

 

Gün içerisinde hiç müşteri gelmediğini söyleyen Korkmaz, "Bu durum bariz ortada, alışverişi bırakın buralara uğrayan yok. Koskoca çarşıda esnaftan başka kimse görünmüyor. Bu durumda esnaf nasıl ayakta kalacak?" diye konuştu.

 

"Hiçbir zaman bu durumu yaşamadık"

 

Yıllardan beri aynı çarşıda esnaflık yaptığını belirten Sedat Gümüş, ilk defa böylesine büyük bir ekonomik kriz yaşadıklarını söyleyerek, "kendimi bildim bile bu çarşıdayım ve sürekli de işlerimiz iyiydi, buralarda yerli yabancı turistler gelirdi. Ama şuan da öyle bir durumdayız ki, alışveriş yapamadığımız günler oluyor. Yıllarımı bu çarşıda geçirdim, ilk defa bu durumu yaşıyoruz. Esnaflarımız tek tek iş yerlerini kapatıyor. Bu kalanların da durumu parlak değil ve kısa sürede kapanan iş yeri sayısında daha da artış olacak" dedi.