GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2018 16:40   Güncelleme : 14-02-2018 16:40

Şanlıurfa aile hekimleri derneği aşı ile ilgili kongre düzenliyor.

Şanlıurfa aile hekimleri derneği 17.02.2018 tarihinde şanlıurfa nevali otelde insan sağlığı için önemi olan aşı ile ilgili kongre düzenliyor. İnsan sağlığı için çok önemli olan aşı ile ilgili aile hekimleri derneği aşıdan kaçınılmaması gerektiğini aşının her dönemde ihtiyaç olduğunu, ölümden, hastalıktan korunmanın en etkili ve ucuz yolu olduğunu belirterek aşağıdaki açıklamayı yaptılar.

Şanlıurfa aile hekimleri derneği aşı ile ilgili kongre düzenliyor.

 

Son günlerde değişik basın organlarında akademik unvan taşıyan bazı kişilerin nedenini bilmediğimiz, ancak reyting ve şöhret kaygısı taşıdığı izlenimi edindiğimiz, aşılar aleyhinde ifadeleri yayınlanmaktadır. Bu yayınlar ne yazık ki ülkemizde insan sağlığına ciddi zararlar vermektedir.

Unutulmamalıdır ki, aşılama 1700’lü yıllardan itibaren atalarımızın öncü olduğu, daha sonra bütün dünyaya yayılan, milyonlarca insanın ölümden ve sakatlıktan koruyan en etkili ve ucuz korunma yöntemidir.

Aşılamanın yararlı olduğuna bütün dünyada inanıldığı için aşılama yapmayan bir ülke dahi yokken, aşının aleyhine konuşan insanların amaçlarının genellikle gündemde kalmak, şöhret olmak ve bu sayede daha çok para kazanmak olduğu görülmüştür. Bu insanlar sadece ülkemizde değil, az sayıda da olsa diğer ülkelerde de mevcuttur. Ancak söylediklerinin doğru olmadığı gerçek bilim insanları tarafından bilinmekte ve dikkate alınmamaktadır.

Ülkemizde yapılan çalışmalarda, aşılama ile her yıl 14.296 kişinin ölümden kurtulduğu gösterilmiştir. Yani bu şahısların söylediklerini dikkate alıp aşılamadan vazgeçersek, on binlerce insanın ölümüne neden olacağımız açıktır.

"Aşılarda alüminyum olduğu için aşı yaptırsanız Alzheimer hastalığına yakalanırsınız" diyerek insanları aşı yaptırmamaya yöneltmek isteyen kişinin enfeksiyon ve aşılar konusunda herhangi bir eğitimi olmadığını bilmekle birlikte, bazı aşılarda etki arttırıcı olarak bulunan alüminyum düzeyinin insan sağlığını etkilemeyecek kadar düşük olduğunu bildiğine eminiz.

Kaldı ki, bu konuşmaları yapan kişilerin çocuklarını içinde alüminyum olan aşılarla aşıladığını da görmekteyiz. Bazı kişiler bunun yanında aşıda cıva olduğu şeklinde yanlış bir bilgiyi de halka yaymaya çalışmaktadır. Cıva çoklu dozlu aşılarda iğnenin aşı flakonuna birden girmesi sırasında oluşabilecek bakteriyel buluşları engellemektedir.

Ülkemizde aşılar artık uzun süreden beri tekli dozda uygulandığından cıva bulunmamaktadır. Bu ifadeyi kullanan bazı kişilerin çocuklarını aşılarda cıva olduğu dönemde çocuklarını aşılattıklarını, ancak halka yanlış olduğunu bile bile, hangi amaca yönelik olduğunu bilmediğimiz bir gayretle aşı yaptırmamalarını önerdiklerini gözlemledik.

Bu kişilerin öğretim üyesi sorumluluğunu üstlenerek insanların ölümüne ve sakatlanmalarına yol açabilecek konuşmalar yapmaktan kaçınacaklarını, uzman olmadıkları konu hakkında açıklama yapmak zorunda olmadıklarını hatırlayacaklarını ve kamuoyunun bu konuşmaları yapan insanların yanlış söylemlerini dikkate almadan önce o konuda uzman olan bilim insanlarının önerilerini dikkate alacağını umuyoruz. Saygılarımızla Şanlıurfa halkına ve Kamuoyuna duyurulur.