GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-03-2018 16:44   Güncelleme : 11-03-2018 16:44

Yazar ve Senarist Tarık Tufan Şanlıurfa İYC’de

Türkiye İlim Yayma Cemiyeti Şanlıurfa Şubesince Şanlıurfa’ya davet edilen Yazar ve Senarist Tarık Tufan, Şanlıurfa’da iki mekanda Balıklıgöl yanında Kitaphane, ve Haliliye’de İlim Kitap Kafe de Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli “İstanbul'dan Şanlıurfa'ya Kitap ile Geleceğe adım adım” projesi kapsamında gençlerle buluştu. Sevenleriyle kısa bir söyleşi sonrasında kitaplarını imzaladı, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yazar ve Senarist Tarık Tufan Şanlıurfa İYC’de

“İnsan zekasıyla değil, kalbiyle uçmayı öğrenebilir. Sınanmadığınız bir acı üzerinden konuşmak; her zaman kolaydır. Herkesin gecesi kendi yarası kadar, derin ve sızılı. Temiz ruhlar, ortak bir pisliğin içinde kaybolacak. Bazı yaraları hekimlere değil, ariflere göstermek gerekir. En kötüsü de, insanın kendisine tahammülünü yitirmesi. Yarım kalan tüm hesapların ödeneceğine dair inancını diri tut. Ben bir çay bardağına sığınıyorum şimdilerde. Tamamlanmamış bir cümledir insan. Yalnızlığıyla bile bir araya gelemeyecek kadar ıssız. Ben sana pişmanlıklarımı anlatayım. Sen yargılamadan teselli et” gibi daha birçok özlü sözleriyle de dikkatleri üzerinde toplayan genç Yazar/Senarist Tarık Tufan Şanlıurfa’da Balıklıgöl Dergâh Platosunda bulunan Elbirliği Derneğinin Kitaphanesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı destekli “İstanbul'dan Şanlıurfa'ya Kitap ile Geleceğe adım adım” projesi kapsamında gençlerle buluştu. Yazar Tarık Tufan, gençler ile söyleşisi sonrasında kitaplarını imzaladı.

Söyleşi ve imza töreni sonrasında Elbirliği Derneği Başkanı Handan Karataş tarafından Yazar Tarık Tufan’a Kitap Kafe ve Derneklerine özel hazırlanmış Takvim hediye edildi.

 

Daha sonra Haliliye’de İYC İlim Kitap Kafe’de yazar Tarık Tufan’a İlim Yayma Cemiyetinin kuruluşu ve çalışmaları hakkında sinevizyon göstesi eşliğinde bilgiler verildi.

İYC İlim Kitap Kafe’de tanıtım filminin ardından sevenleriyle kısa bir söyleşi yapan yazar Tarık Tufan, kendisini izlemeye gelenlerin sorularını cevapladı ve daha sonra kitaplarını imzalayarak bol bol hatıra resmi çektirdi.

yazar Tarık Tufan’a günün anısına, İlim Yayma Cemiyeti Şube Başkanı Av. Cüneyt Altıparmak tarafından plaket verildi.

 

Söyleşi ve İmza Gününde; Şanlıurfa AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) kurucu Başkanlarından Cuma Ağaç, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Eyyubiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, TYB Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Sarmış, TYB kurucularından, İlim Yayma Cemiyeti (İYC) üyesi ve Kültür Turizm Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Selami Yıldız, İYC Şube Başkanı Av. Cüneyt Altıparmak, Şanlıurfa Gazeteciler birliği Genel Sekreteri ve TYB üyesi Müslüm Abacıoğlu, Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Yazar Sabri Dişli, TYB Şanlıurfa Şube üyeleri Dr. Mahmut Kaya, İlim Yayma Cemiyeti üyeleri ile yazarın hayranları hazır bulundu.

Daha sonra topluca çay sohbeti yapılarak hasret giderildi.

 

Tarık Tufan (Tüɾk yazaɾ ve senaɾist)

1973 yılında İstanbul'da doğdu. Кabataş Eɾkek Lisesi ve İstanbul Üniveɾsitesi Felsefe Bölümünü bitiɾdi. Maɾmaɾa Üniveɾsitesi Oɾtadoğu ve İslam Ülkeleɾi Enstitüsü Sosyoloji Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Çeşitli gazete ve deɾgileɾde yazılaɾı yayınlanmakta ve bazı televizyon kanallaɾında edebiyat-sohbet tüɾünde pɾogɾamlaɾ sunmaktadıɾ. Yayımlanmış beş adet kitabının yanı sıɾa Uzak İhtimal ve Yozgat Blues filmleɾinin senaɾistleɾindendiɾ.

 

Eserleri

Edebiyat alanında beş adet kitabı mevcuttur. Kitaρlarında, günlük hayat iςinde insanın varoluş, kimlik sorunlarını irdeler. Uzak İhtimal ve Yozgat Blues'un senaristlerindendir. sozkimin.com Kitaρlarındaki zarif ve naif anlatım üslubunu senarist olduğu filmlerde de görmek mümkündür. "Uzak İhtimal" filmiyle 2009 yılında İstanbul Film Festivali'nde "En İyi Senaryo" ödülünü kazanmıştır. Uzak İhtimal'in ardından senaryosunu yazdığı "Yozgat Blues" filmiyle 2013 yılında Altın Koza Film Festivalinde "En İyi Senaryo" ödülüne layık görülmüştür.

 

Kitaρ

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak, Profil Yayınları (2011)

Hayal Meyal, Profil Yayınları (2011),

Kekeme Çocuklar Korosu, Profil Yayınları (2011)

Kraliçenin Pireleri, Profil Yayınları (2011)

Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Profil Yayınları (2012)

 

Film

Uzak İhtimal

Yozgat Blues

 

TV Programları

Meksika Sınırı Ülke TV

Кafa Dengi 24 TV

 

Radyo Programları

Düş Vakitleri - Marmara FM