GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-03-2018 12:39   Güncelleme : 20-03-2018 12:39

Sektörünün Lideri Güneydoğuya Çıkartma Yaptı

25’den fazla ülkede faaliyet gösteren Biyolojik Mücadele sektörünün lider firması Koppert, Güneydoğu Anadolu bölgesinde iki farklı ürünün tanıtım toplantıları için tura çıktı. Sektörün önemli üretici ve bayileriyle bir araya gelen firma yetkilileri, ilk olarak dün Birecik’te bölgenin önemli üreticileriyle toplandı.

Sektörünün Lideri Güneydoğuya Çıkartma Yaptı

Hafta boyunca bölgede temaslarını sürdürecekolan Koppert Türkiye Genel Müdürü Mehmet Bulut ve Bölge Satış danışmanları, akşam yemeğinde üretici ve bayilerle, bölgede Antepfıstığı üreticilerinin başat sorunu olan dip kurduna çözüm olacak ürünleri CAPSANEM üzerine sohbet etti.

Genel Müdür Mehmet Bulut,  Koppert ürünlerinin amacının doğada var olan biyolojik çözümleri en ekonomik şekilde üreticiye tekrar sunmak olduğunu belirtti. Genel Müdür, bölgenin yaygın zararlı böceği Capnodis (Kapnodis) yani dip kurdunun bir ağaca yerleştiğinde birkaç yıl içinde ağacın kurumasına sebep olabileceğine dikkat çekti. Mehmet Bulut,konuşmasının sonunda “CAPSANEM adlı ürünümüz, ağacın köklerinde saklanan dip kurdunu bir av olarak görür ve toprak içinde ilerleyerek onu saklandığı yerde bulur. Bu şekilde çok etkin bir zararlı mücadelesi yapmış oluruz.” dedi.

Koppert Teknik Satış Danışmanı Ziraat Mühendisi Aytekin Ocak, CAPSANEM’infaydalı bir mikroorganizma olan avcı nematod olduğunu yaptığı sunumla kapsamlı şekilde açıkladı.  Ürünün uygulanmasına yönelik bilgileri, bayi ve üreticilerle paylaştı.

Firma yetkilileri CAPSANEM ve mikrobiyal tohum kaplama ürünleri olan Panoramix’in tanıtımı için bölgedeki toplantılarına Silopi, Siirt ve Şanlıurfa’da devam edecek. 

Faydalı avcı nematodlar Nasıl Çalışır? 50 yılda öncülükten pazar liderliğine

Altmışlı yıllarda salatalık yetiştiriciliği yapan Jan Koppert, tıpkı diğer yetiştiriciler gibi ürünündeki haşerelerle büyük sıkıntılar yaşıyordu. Oğlu Peter ile birlikte, ürününü korumak amacıyla doğal bir çözüm bulmak için yola çıktı ve örümcek akarı istilasına karşı onun doğal düşmanı olan avcı akarını denedi. Başarısını kanıtlayan bu yeni yöntem Koppert Biyolojik Sistemler’in temelini oluşturdu.

Peter ve Paul Koppert kardeşler ile kuzenleri HenriOosthoek'in liderliğindeki şirket, biyolojik bitki koruma alanında küresel pazar lideri haline geldi. Şirket her sene büyümeye devam ediyor. Koppert, zararlı böceklerle mücadelede kullanılan 40'tan fazla türde yararlı böcekle birlikte, tarım ürünlerinin sürdürülebilir üretimi için mikrobiyolojik çözümler ve bombus arıları da üretmektedir