GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-03-2018 17:09   Güncelleme : 28-03-2018 17:09

NUMARASI İLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI

Şanlıurfa Valiliği ve Birleşmiş Milletler (BM) Mülteci Örgütü (UNHCR) ortak projesi olarak hayata geçirilen Mülteci Danışma Merkezi Projesi tanıtım ve açılış töreni, Şanlıurfa Valiliği konferans salonunda yapıldı.

NUMARASI İLE HİZMET VERMEYE BAŞLADI

               

Açılış öncesi BM Temsilcisi Paolo Artini ve beraberindeki heyeti makamında kabul eden Vali Erin, dünyada ve Türkiye’de mültecilerin durumu ve Şanlıurfa’daki mülteciler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Makamdaki kabulün ardından, Valilik konferans salonundaki açılış törenine geçildi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Paolo Artini’nin katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreninde, proje koordinatörü İbrahim Akgün tarafından merkezin işlevi, amaçları ve çalışma yöntemleri hakkında bilgiler verildi.

Törende bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, uzun süredir hazırlığı devam eden bir projenin açılışını yaptıklarını belirterek, “Suriyeli kardeşlerimizin hayatlarını biraz daha kolaylaştıracak, ayaklarının üzerinde durmalarını sağlayacak, kendilerini güvende hissettirecek çok hayırlı bir projenin açılışını yapıyoruz. Bu proje ile yeni bir telefon numarası da devreye girmiş olacak. Bu çağrı merkezinde BM’nin finansmanını sağladığı on personel hizmet vermeye başladı. Gece 22.00’ye kadar görev yapacak personel talepleri alacak, alınan talepler sonuçlanana kadar takip edilecek ve geri dönüşü sağlanacak. Bu merkeze Açık Kapı birimimiz de destek verecek, alınan başvuruların yönlendirilmesi ve sonuçlanmasına yönelik katkı sunacak. Son derece faydalı, ilimiz için örnek olabilecek ve Türkiye geneline yaygınlaştırılabilecek bir projenin açılışını Şanlıurfa’da yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Vali Erin, Paulo Artini şahsında BM teşkilatına, projenin başından bu yana emek veren Vali Yardımcılarına, proje koordinatörü İbrahim Akgün’e, Valilik personeline ve projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye’nin dünya çapındaki en fazla mülteciyi misafir eden ülke konumunda olduğunu belirten Paolo Artini de, Türkiye’nin çabalarının büyük bir yük paylaşımı ve fedâkarlık olduğunu kaydetti. Türkiye’nin, mültecilerin ulusal hizmetlere ulaşmasında büyük başarı elde ettiğini ifade eden Artini, “Bugün mülteci danışma merkezinin açılışını yapıyoruz. Mültecilerin hizmetlere erişimini kolaylaştıracak bu projeye çok büyük önem atfediyoruz” dedi.

Mülteci Danışma Merkezi’nin ilk adımının çağrı merkezinden oluştuğunu, mültecilerin çağrı merkezi aracılığı ile bilgi edinebileceğini dile getiren Artini, bunun Şanlıurfa Valiliğinin Açık Kapı yaklaşımına da bir takviye niteliği taşıdığını söyledi. Projenin ikinci adımının ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yürütüldüğünü belirten Artini, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri hizmetlerinin mültecilere ulaştırılmasının böylece kolaylaştırıldığını kaydetti. Projeye katkı sunan kuruluşlara teşekkür eden Artini, projenin başarılı olmasını ve ihtiyaç duyulan illerde de uygulanması gerektiğini ifade etti.

Açılış törenine, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Şanlıurfa Vali Yardımcıları Ufuk Akıl ve  Bahadır Güneş, Eyyübiye Kaymakamı Adem Ünal, Akçakale Kaymakamı Hamza Özer, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, bazı STK temsilcileri ile proje ekibi katıldı.