ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 28-04-2018 19:24   Güncelleme : 28-04-2018 20:38

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Zorlu Yolculuğunda

Şanlıurfa'da binlerce mevsimlik tarım işçisi aile, batı illerine göç etmeye başladı - Tarım işçisi Aileler,Gittikleri yerlerin şartları çok kötü. Çoğu yerde yağmurun çamurun içinde yaşıyoruz. Memleketimiz tarım şehri olmasına rağmen bizler binlerce kilometre uzaklıktaki şehirlere çalışmaya gitmeye mecbur kalıyoruz"

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Zorlu Yolculuğunda

Şanlıurfa'da havaların ısınmasıyla mevsimlik tarım işçilerinin batı illerine zorlu yolculuğu başladı.Türkiye'de tarım alanlarının büyüklüğü açısından Konya ve Ankara'dan sonra üçüncü sırada yer alan Şanlıurfa'da, 11 milyon 543 bin 201 dekar alanda tarım yapılıyor.

 

Son yıllarda kentte tarım alanında makineleşmenin artmasının da etkisiyle binlerce aile, geçimlerini sağlamak için tarım işçisi olarak batı illerine göç etmek zorunda kalıyor.

 

Tarıma dayalı sanayinin de bulunduğu kentte aileler, çocuklarıyla nisan ayında hasadı başlayan soğan, sarımsak, şeker pancarı ve fındık üretiminin yoğun olduğu bölgelere gidiyor. Çadırlarını ve eşyalarını tırlara ve kamyonlara yükleyen tarım işçileri, minibüs ve otobüslerle çalışacakları kentlere doğru yola çıkıyor.