GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-10-2022 17:11

Garanti BBVA, ESG yatırımları için kamuoyunda farkındalık yaratmayı hedefliyor

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu: "Ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçişini kolaylaştırmak ve Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Hedefi’ne ulaşması için iş dünyasının dönüşümüne öncülük etmeye devam edeceğiz"

Garanti BBVA, ESG yatırımları için kamuoyunda farkındalık yaratmayı hedefliyor

İSTANBUL (AA) - Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, "ESG yatırımları için kamuoyunda bir farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Garanti BBVA olarak, 16 yıldır finansal ürün ve hizmetlerimizi sürdürülebilir finans vizyonuyla dönüştürmek ve yerel sürdürülebilir finans piyasası için çeşitli kanallar aracılığıyla sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Garanti BBVA açıklamasına göre, İngiliz Ticaret Odası tarafından düzenlenen, Garanti BBVA’nın altın sponsoru olduğu ESG ve Sürdürülebilir Yatırım Forumu Türkiye Konferansı İstanbul’da gerçekleştirildi.

ESG alanındaki temel kavramların, itici güçlerin ve gelişmelerin değerlendirildiği, sürdürülebilir finans seçeneklerinin ve sorumlu yatırım yollarının tartışıldığı etkinlikte, Işıl Akdemir Evlioğlu liderliğinde Banka’nın Sürdürülebilirlik Birimi ve Sürdürülebilir Finans Ekibi, ESG uygulayıcıları, uzmanları ve iş liderlerine Banka’nın sürdürülebilirlik stratejisi ve sürdürülebilir finans çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Işıl Akdemir Evlioğlu, Türkiye finans sektörünün çok çevik ve her koşula kolayca adapte olabildiğini ifade etti.

Evlioğlu, "Ürün ve hizmetlerde ESG entegrasyonuyla ilgili harika örneklerimiz bulunuyor. Avrupa Birliği’ne ihracatımızı etkileyecek AB Yeşil Mutabakat, AB Taksonomisi ve Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması’nın etkisiyle şirketlerimiz sürdürülebilirlik politikalarını benimsemeye ve iddialı hedefler belirlemeye başladı.

Borsa İstanbul’da işlem gören ülkemizin en güçlü şirketleri, 2030-50 yılları arasında karbon nötr veya karbon sıfır olmayı taahhüt ettiler. Bu iddialı hedeflere ulaşmak için Türkiye'nin enerji, ulaşım ve üretim altyapısı, ESG ve sürdürülebilirlik yatırımlarıyla güçlendirilmeye devam edilmeli." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin en güçlü özel bankalarından biri olarak, kendi sorumluluklarının bilincinde olduklarını aktaran Evlioğlu, "Hızla değişen sürdürülebilirlik gündeminde her zaman öncü olmak ve ilklere imza atmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda ilk başta yenilenebilir enerjiye öncelik verdik. Ardından kredi sağladığımız projelerin çevresel ve sosyal etkilerini değerlendirmeye başladık.

Çevreyle ilgili projelerin yanı sıra 2006 yılından beri kadın girişimcilere yönelik bütünsel çalışmalarımızla kadınların ekonomide daha fazla söz sahibi olmaları için destek oluyoruz. Türkiye’nin ilkleri arasına giren Yeşil Kredi, Yeşil Halka Arz ve İklim Endeksi ile dünyanın ilk Cinsiyet Eşitliği Kredisi gibi ilkleri gerçekleştirerek sürdürülebilir yatırım pazarında başarılı çalışmalara imza attık." açıklamasını yaptı.

Evlioğlu, geçen yılın başında, bireysel müşterilerin sürdürülebilir şirketlere yatırım yapabileceği ESG ile ilgili üç fonu hayata geçirdiklerini anımsatarak, şunları aktardı:

"Böylece, ESG yatırımları için kamuoyunda bir farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Garanti BBVA olarak, 16 yıldır finansal ürün ve hizmetlerimizi sürdürülebilir finans vizyonuyla dönüştürmek ve yerel sürdürülebilir finans piyasası için çeşitli kanallar aracılığıyla sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunuyoruz. Ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçişini kolaylaştırmak ve Türkiye’nin 2053 Net Sıfır Hedefi’ne ulaşması için iş dünyasının dönüşümüne öncülük etmeye devam edeceğiz."

AdminAdmin