Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 06-07-2018 19:37   Güncelleme : 06-07-2018 19:37

TARİHİ ÇINAR AĞACI KURTARILDI

Şanlıurfa turizminin kalbi olan Balıklıgöl platosunda yer alan tarihi çınar ağacı kurtlanıp çürümeye başlayınca Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından tedaviye alınmıştı.

TARİHİ ÇINAR AĞACI KURTARILDI

Birinci aşaması biten tedavinin ikinci aşaması ise, Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapıldı.
İlk aşamada başlayınca Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan tedavi çalışmalarında çürüyen ve mantarlanan alanlar temizlenmiş ve gerekli ilaçlamalar yapılmıştı. Belli bir süre bekleyen ekipler, ikinci tedavi aşaması için kolları sıvadı. Ağacın gövdesinde kalan son çürükler de alınarak kurtlanan kesimler temizlendi.
Her tarihi ağacın başına bela olan ve insanın el parmağı büyüklüğünde ağaç kurtlarının çıkarıldığı tarihi doğu çınarında gereken çalışmaların ikinci aşaması da tamamlandı. Bu aşamadan sonra ağacın açık olan kısımları özel maddeler ve ilaçlar ile kapatılacak. Bu yolla ağaç daha uzun ömürlü olacak ve gelecek nesillere yürüme fırsatı bulacak. Ağacın bu şekilde tedavi edilmesi vatandaşlar ve turistler tarafından takdire layık görüldü.