Suruç
Giriş Tarihi : 24-07-2018 19:50   Güncelleme : 24-07-2018 19:50

Suruçlu çiftçilerin su verilmeyen tarlalarına fatura çıkarıldı

Suruçlu çiftçiler suyun yetersizliği yüzünden ekinlerinin kuruduğunu, su verilmeyen tarlalarına borç çıkarıldığını ifade ederek DSİ önünde protesto eylemi yaptı.

Suruçlu çiftçilerin su verilmeyen tarlalarına fatura çıkarıldı

 

Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) sulama sahalarından olan Urfa'nın Suruç ilçesine tarımsal sulama amaçlı verilen su, hala Suruç Ovası'nın bir kısmına ulaştırılamazken, seçim yatırımı olarak erkene alınıp su pompalanan yerlerde ise su taşkınları, trafo arızaları, tahliye kanalları ciddi sorunlar yaratıyor. Kanal tünellerinde oluşan arıza nedeniyle su alamadıkları için ekinlerinin kuruduğunu söyleyen bir grup çiftçi, alamadıkları suya "Hayali borç" çıkarıldığını belirterek Devlet Su İşleri (DSİ) önünde protesto eylemi yaptı.

 

 

Çiftçiler ile birlikte kentteki DSİ 15'inci Bölge Müdürlüğü önüne gelen Suruç Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Gündoğdu, "DSİ su bedeli olarak; kanal, boru, su yok iken yaklaşık 40 kırsal mahalledeki çiftçilerimize fatura gönderip banka hesaplarına bloke koydurdu. Şimdi ekinlerimiz susuzluktan kurudu. Bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz" dedi.

 

 

Suruç'a bağlı 38 mahallede pamuk ekili tarlalara DSİ'ye ait su verilmediği gerekçesiyle ellerindeki dövizler ile toplanan çiftçiler adına konuşan Gündoğdu, R1, R2 ve R5 hatları üzerindeki arıza nedeniyle rotasyonlu olarak sulama yaptıklarını, bunun için ekinlerinin kuruduğunu ifade etti. Hava sıcaklığının 50 dereceye ulaştığı Suruç'ta susuzluktan ekinlerinin kurumaya yüz tutuğunu ifade eden Gündoğdu, şunları söyledi: "Bugün DSİ tarafından mağdur edilen çiftçiler olarak sesimizin duyulması ve Tarım Bakanı Bekir Pakdemir'e sorunumuzu anlatmak için toplandık. Nisan ve Mayıs aylarında ekilen buğday, arpa ve mercimek hububatlarımız, DSİ'nin su ve boru arızaları nedeniyle kestiği sulardan kaynaklı kurudu. R1, R2, R5 boru hatlarında uygulanan rotasyonlar sonucu ürünlerimiz pamuk ve mısıra yeterince su verilmediği için kurumaktadır."

 

Konuşmasında R2 ve R5 hatları üzerinde toprağı bulunan çiftçiye de hayali borç çıkarıldığını belirten Gündoğdu, "Tarlalara hayali borç çıkarttılar. Hiç sulama kanalının gelmediği topraklara borç çıkartılmış. 2017'de gelmeyen suyun faturası var. Su verilmeyen toprak için borç var diyorlar. Buna itiraz ediyoruz, haykırıyoruz. Bu sorunu çözsünler" dedi.

 

Yaşanan mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen çiftçiler ise, "Atatürk 'köylü milletin efendisi' derdi. Şimdi köylülerimiz şehrin en rezil ve perişan insanıdır" diyerek tepkilerini dile getirdi.

Polisin önlem aldığı eylemde, temsilci seçilen çiftçiler DSİ Bölge Müdürü ile görüştürülmek üzere içeriye alındı

DSİ yetkilileri ile yapılan görüşmede, çiftçilerin sorunlarının tek tek not alınıp çözülmesi sözü verildiği ifade edildi. Çiftçiler bunun üzerine DSİ'den ayrıldı.

mezopotamyaajansi12.com