GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-08-2018 08:12   Güncelleme : 26-08-2018 08:12

Gazeteciye saldırı kamarada

DHA muhabirine, görevi sırasında gazlı mermili saldırı

Gazeteciye saldırı kamarada

İSTANBUL, (DHA)

İstanbul Beyoğlu'nda Cumartesi Anneleri için düzenlenen eylemi takip eden Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabiri Özgür Deniz Kaya, röportaj yaptığı sırada, bir polis memurunun ateşlediği tabancadan çıkan gazlı mermilerin hedefi oldu. Kaya, bacağına isabet eden 2 gazlı mermi ile yaralandı.

 

Bugün, Cumartesi Anneleri'nin İstiklal Caddesi'nde 700'üncü kez düzenlediği eylem sırasında görevini yapan DHA muhabiri Özgür Deniz Kaya, polisin gazlı mermisinin hedefi oldu. Eyleme müdahale sürerken, görevini yapan, röportajlar gerçekleştiren DHA muhabiri Özgür Deniz Kaya'ya doğru, bir polis memuru, hedef gözeterek gazlı mermi atan tabancasını peş peşe ateşledi. Kaya, sağ bacağına isabet eden 2 gazlı mermi ile yaralandı.

 

 

"BU SALDIRIYI KINIYORUM"

 

DHA Muhabiri Kaya, olay sonrası yaptığı açıklamada, "Gazetecilik, kamu yararına yapılan bir meslektir. İstiklal Caddesi'nde Cumartesi Anneleri'nin 700'üncü kez buluştuğu etkinliği takip etmek için Demirören Haber Ajansı tarafından görevlendirildim. Röportaj yaptığım esnada bir müdahaleye maruz kaldım. Arkamdan çok sayıda gazlı merminin geldiğini gördüm. 2 tanesi sağ bacağıma isabet etti. Hastaneye gidip, darp raporu aldım. Bacağımdaki morluklar sürüyor. Biz gazeteciler gerçeğin peşindeyiz. Kamu yararının peşindeyiz. Daha önce meslektaşlarıma bu tür saldırılar olmuştu. Ancak benim başıma ilk kez geliyor. Bu saldırıyı kınıyorum. Meslek örgütlerine ve meslektaşlarıma yanımda oldukları için çok teşekkür ediyorum. Bu tarz saldırıların, müdahalelerin gazetecilere bir daha yapılmamasını istiyorum" dedi.

 

Gazeteci Kaya, olay sonrasında gittiği Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden darp raporu da aldı.

 

TGC: DHA MUHABİRİNE YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC),  İstanbul Beyoğlu'nda 'Cumartesi Anneleri' için düzenlenen eylemi takip eden Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabiri Özgür Deniz Kaya'nın, röportaj yaptığı sırada, bir polis memurunun ateşlediği tabancadan çıkan gazlı mermilerin hedefi olup, yaralanmasıyla ilgili açıklama yaptı. Gazeteci Özgür Deniz Kaya'ya yapılan saldırıyı kınayan TGC Yönetim Kurulu'nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:

 

"Cumartesi Anneleri'nin 25 Ağustos 2018 Cumartesi günü Galatasaray’da yaptığı eyleme müdahale sürerken, röportaj yapan meslektaşımız DHA muhabiri Özgür Deniz Kaya bir polis memurunun gazlı mermi atan tabancasının hedefi oldu. Kaya, sağ bacağına isabet eden 2 gazlı mermi ile yaralandı. Meslektaşımız DHA Muhabiri Kaya, olay sonrası yaptığı açıklamada, 'Bir milletvekili ile röportaj yapıyordum. Bu esnada bana doğru yönelen çok sayıda mermi sesleri duydum. İki tanesi de sağ bacağıma isabet etti' dedi. Meslektaşımız Özgür Deniz Kaya, olay sonrasında gittiği Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden darp raporu da aldı. Özgür Deniz Kaya'ya ve DHA'ya 'geçmiş olsun' diyoruz. Meslektaşımıza yapılan saldırıyı kınıyoruz. Gazetecilere yönelik saldırılardaki cezasızlık uygulamasından artık vazgeçilmesini, meslektaşımıza yapılan saldırının sorumlularının bulunmasını bekliyoruz. Basın özgürlüğünün olmadığı bir toplumda demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Gazetelerin ve gazetecilerin sürekli hedef gösterildiği bir ortamda toplumsal barış da sağlanamaz. Basına yönelik saldırıların direkt halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yönelik saldırılar olduğunu unutmamalıyız."

 

DHA GENEL MÜDÜRÜ SARIDANİŞMET: GEREĞİNİN YAPILMASINI BEKLİYORUZ

 

DHA Genel Müdürü Salih Zeki Sarıdanişmet de DHA muhabiri Özgür Deniz Kaya'ya yapılan saldırıyı kınadı. DHA Genel Müdürü Sarıdanişmet, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 

"Polisin, kamu adına görevini yapan, elinde DHA logolu mikrofon ile bir milletvekiline soru sormakta olan muhabir arkadaşımızı hedef alarak art arda ateş etmesinin arkasındaki motivasyonu merak ediyoruz. Adli makamların gerekli incelemeleri yaparak sorumluluk zincirindekileri belirlemelerini ve gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Başta polis teşkilatımız olmak üzere herkese, gazetecilerin işlerini kanunla belirlenen çerçeve dahilinde ve kamu adına yaptıklarını hatırlatmak isteriz. DHA hangi şartlar altında olursa olsun, haberleriyle toplumu aydınlatmayı sürdürecektir."

 

CHP'LİLERDEN, DHA MUHABİRİNE SALDIRIYA TEPKİ

 

CHP'nin TBMM Başkanvekili Levent Gök, İstanbul Beyoğlu'nda 'Cumartesi Anneleri' için düzenlenen eylemi takip eden Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabiri Özgür Deniz Kaya'nın, röportaj yaptığı sırada, bir polis memurunun ateşlediği tabancadan çıkan gazlı mermilerin hedefi olarak bacağından yaralanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Son derece vahimdir. Kabul edilemez. Bu olayın sorumluları derhal yargı önünde hesap vermelidir" dedi. Levent Gök, şunları söyledi:

 

"Son derece vahimdir. Bu kabul edilemez. Böylesi ağır bir müdaheleyi haklı kılacak hiçbir gerekçe ortada yoktur. Aileler barışçıl bir ses duyurma eyleminde bulunmaktadır. Milletvekilleri ona destek vermektedir. İşi haber yapma ve kamuoyuna duyurma görevi olan gazetecilerin bu denli ağır bir şekilde engellenmesi, görev yapan gazetecilerin yaralanması Türkiye’nin içinde bulunduğu kötü tabloyu açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Son derece üzüntü verici bir olaydır. Bu olayın sorumluları derhal yargı önünde hesap vermelidir."

 

ÖZTRAK: SON DERECE ÜZÜCÜ

 

CHP Sözcüsü Faik Öztrak da görevini yapan DHA muhabirinin gazlı mermi ile yaralandığı saldırıyı kınayarak, şöyle konuştu:

 

"Gösteri vatandaşların en doğal hakkı. Bugün bu tür gösterilere sert müdahale edilmesi doğru bir şey değil. Hele hele bir basın mensubunun burada yaralanması da son derece üzücü. Öyle gözüküyor ki hükümet, giderek bu ekonomideki sıkıntılar arttıkça diğer alandaki gösteriler konusunda da sertleşme niyetinde."

 

ÖZGÜR ÖZEL: KINIYORUZ

 

CHP’li Özgür Özel , DHA muhabiri Kaya'nın yaralanmasına ilişkin şöyle konuştu:

 

"Anaların göz yaşları dinecek diyenler 16 yıl sonunda 700 haftadır süren ve kimsenin ilişmediği bir eyleme bir nevi izin vermemeye ve gözü yaşlı anneleri yeniden ağlatmayı başardılar. Bu eylemler sırasında yapılan sert, gereksiz, luzümsüz, bence kanunsuz bu sert müdahelede de basın yayın organlarının elemanlarının yaralandığını duyduk. Bu ayrıca bir üzüntü kaynağı. Bu müdahaleyi kınıyoruz. Burada yaralanan gazeteci arkadaşa geçmiş olsun diyoruz."

 

 

 

BASIN KONSEYİ, DHA MUHABİRİNE YAPILAN SALDIRIYI KINADI

 

Basın Konseyi, İstanbul Beyoğlu'nda 'Cumartesi Anneleri' için düzenlenen eylemi takip eden Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabiri Özgür Deniz Kaya'nın, röportaj yaptığı sırada, bir polis memurunun ateşlediği tabancadan çıkan gazlı mermilerin hedefi olup, yaralanmasıyla ilgili açıklama yaptı. Gazeteci Özgür Deniz Kaya'ya yapılan saldırıyı kınayan Basın Konseyi'nin yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:

 

"DHA muhabiri Özgür Deniz Kaya, bugün İstanbul Beyoğlu'nda 'Cumartesi Anneleri'nin eylemini takip ederken, bir polis memurunun tabancayla ateş açması sonucu bacağına isabet eden 2 gazlı mermiyle yaralanmıştır. Özgür Deniz Kaya, bir milletvekili ile röportaj yaparken polisin hedef gözeterek ateş ettiğini söylemektedir. Gazeteciler de güvenlik güçlerimiz de kamusal görev yapmaktadır, birbirini kollamakla yükümlüdür. Görevini yapan basın mensuplarının saldırıya uğraması, hele polis kurşununa hedef olması asla kabul edilemez. Bu saldırı meslektaşımızın nezdinde basın özgürlüğünü hedef almıştır. DHA muhabiri Özgür Deniz Kaya’ya acil şifa diliyor, saldırıyı nefretle kınıyoruz."