KADIN
Giriş Tarihi : 05-09-2018 16:27   Güncelleme : 05-09-2018 16:34

Ağustos’ta 41 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ağustos ayında 41 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü belirtti.

Ağustos’ta 41 kadın öldürüldü

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Ağustos ayı kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı. Raporda, 41 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü, çocuk istismarı ve cinsel şiddetin devam ettiği belirtildi.

 

Açıklamada, Temmuz ayına göre Ağustos ayında kadın cinayetlerinde artış olduğu belirtilerek, erkekler tarafından öldürülen 41 kadının ölüm nedenleri de yer aldı. Buna göre öldürülen 41 kadının 15'i şüpheli, 13'ünün neden öldürüldüğü tespit edilemediği, 5'inin hayatına dair karar almak isterken öldürüldüğü, 6'sı ekonomik bahanelerle, 1'i boşanmak istediği için, 1'i de barışma isteğini kabul etmediği için öldürüldüğü belirtildi.

 

KADINLARI KİM ÖLDÜRÜYOR?

 

Raporda, kadınların yüzde 45'inin ateşli silahla öldürüldüğü ve kadınların kimler tarafından öldürüldüğü de belirtildi. Kadınların yüzde 40 oranında tespit edilemeyen kişiler tarafından, yüzde 25 oranında evli olduğu erkek tarafından, yüzde 13 tanıdık/akraba, yüzde 8 baba, yüzde 8 oğul, yüzde 2 oranında birlikte olduğu erkek, yüzde 2 oranında eski erkek arkadaş ve yüzde 2 oranında üvey oğul tarafından öldürüldüğü ifade edildi.

 

AĞUSTOS AYINDA İSTANBUL'DA 8 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

 

Ağustos ayı içerisinde kadınların en çok öldürüldüğü iller de yer aldı. Rapora göre; 8 kadının öldürüldüğü İstanbul birinci sırada yer alıyor. İstanbul'u ise Adıyaman ve Urfa takip ediyor.

 

2 TRANS KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

 

Raporda, Ağustos ayında trans kadın cinayetleri ve nefret suçlarının da yeniden gündem olduğuna değinildi. Bu kapsamda kadınların kendi hayatlarına dair karar aldıkları için ve cinsel yönelimleri doğrultusunda hayatlarına müdahale edilmesi sonucu öldürüldüğü ifade edildi. Ağustos ayında bir hafta içerisinde 2 trans kadının erkekler tarafından öldürüldüğü belirtildi.

 

ÇOCUK İSTİSMARI DEVAM EDİYOR

 

Raporda; 22 kadının cinsel saldırıya, 37 çocuğun da istismara maruz kaldığı; ancak bu rakamların sadece basına yansıyan rakamlar olduğuna dikkat çekilerek sayının daha fazla olduğu bilgisi paylaşıldı.

 

'EKONOMİK KRİZİ ERKEK ŞİDDETİNE YANSITIMAZSINIZ'

 

Raporda bu ay kadın cinayetlerinde öne çıkan bir konunun ekonomik kriz olduğu belirtildi. Konuya ilişkin şu ifadeler yer aldı: "Dolar’ın 6 lirayı aşması, üst üste gelen zamlar, artan işsizlik ve borçlar sonucu; kadınların istihdam seviyesi gün geçtikçe düşerken ekonomik kriz, kadın cinayetlerinin de bahanesi olarak öne sürülür oldu. 'Erkek şiddetinin bahanesi olarak kriz gösterilemez' ifadesiyle tüm basın ve medya organlarının bu şekilde ele alınan haberlere son verilmeli.”

 

'İDAMI GÜNDEME GETİRMEK SORUNUN ÜSTÜNÜ ÖRTMEKTİR'

 

İstanbul Sözleşmesi kapsamında devletin ilgili mercilerinin şiddetle mücadele yöntemlerinin belirtmesi gerektiğinin ifade edildiği raporda şunlar kaydedildi: “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddetin canilik boyutu sürmeye devam ediyor. Kadınları korumayıp cinayetle sonuçlanan şiddet vakalarında çözüm olarak idamı gündeme getirmek, gerçek sorunun üstünü örtmektir. Kadına yönelik her türlü şiddete karşı süre aksatılmadan failler yakalanmalı, yargılama yapılmalı ve caydırıcı cezalar verilmelidir. Kadın cinayetlerine karşı idam gibi insanlık dışı ve modern hukuka aykırı uygulamalar şiddetin sebeplerini ortadan kaldırmaz. Söz konusu kadın cinayetlerinin birçoğunda failler ya tespit edilemiyor ya haklarında indirim kararı uygulanıyor ya da zaten katil kendini de öldürüyor. Kadınların neden öldürüldükleri tespit edilmeli, faili meçhul cinayetler olmamalı ve katillerin indirimleri İstanbul Sözleşmesi’ne göre düzenlenmelidir. Bunun tam tersi durumları yaşadığımız bugünlerde kadın cinayetlerinin de arttığı ortadadır."

http://www.mezopotamyaajansi12.com/tum-haberler