GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-10-2018 12:11   Güncelleme : 02-10-2018 23:19

İyi Tarım Uygulaması Hakkında Açıklama

Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Seçkin,oda binasında düzenlediği basın toplantısında “İyi Tarım Uygulamalarının” kaldırılacak iddialarına sert tepki gösterdi.

 İyi Tarım Uygulaması Hakkında Açıklama

ABDULLAH YİĞİT-GAZİANTEP 
Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Seçkin,oda binasında düzenlediği basın toplantısında “İyi Tarım Uygulamalarının” kaldırılacak iddialarına sert tepki gösterdi.

Başkan Seçkin, Türkiye’de 72 bin üreticinin 6,5 milyon dekar alanda iyi tarım yaptığına dikkat çeken Başkan Seçkin, çiftçilere toplam 186 milyon lira destek verildiğini kaydetti. Gaziantep’in iyi tarım uygulamasında Türkiye’nin önde gelen şehirlerin başında yer aldığını hatırlatan Seçkin, “Gaziantep çiftçisi 35 milyon lira destek alıyor ve 16 bin 350 kişi 1 milyon dekar alanda iyi tarım yapıyor. Tarımsal girdilerin arttığı, mazotun fiyatının çok yükseldiği bir dönemde çiftçiye yapılan bir destek kesilmemeli. Onun için böyle bir yanlıştan bir an önce dönülmeli ve iyi tarım uygulama desteği devam etmeli” dedi. 

Avrupa’da iyi tarım uygulamalarının temellerinin 1997, Türkiye’de ise 2004 yılında atıldığını belirten Seçkin, “2010 yılında ülke tarımının geliştirilmesi, sağlıklı, güvenli gıda tüketimini ve en önemlisi tüketici güvenini sağlayarak tarımsal ürünlerin, katma değerlerin arttırdığı bir uygulama olan iyi tarım uygulaması devlet tarafından desteklenerek yaygınlaşmaya başladı. İyi tarım genellikle dikili tarımın yapıldığı yerlerde uygulanıyor. Dolayısıyla Gaziantep genelinin yüzde 70’inde iyi tarım uygulaması yapılmaktadır” değerlendirmesinde bulundu. 
 
İyi tarım uygulamaları kapsamında çiftçilere verilen destekler sonucunda sağlıklı ürün ve gıda üretilmeye başlandığını söyleyen Seçkin, kullanılan ilaçların kayıt altına alındığını, ilacın doğru zamanda kullanılmasına yönelik çiftçilere eğitim verildiğini kaydederken, “İyi tarım uygulamalarıyla kullanılan zirai ilaç miktarı azaldı. Kanser hastalığının her gün artmasın da ki neden kimyasallardır. İyi tarım uygulaması sayesinde biz bu hastalıkları kontrol altına aldık. Onun için iyi tarım uygulamasını sadece bir destek olarak düşünmeyelim” ifadelerini kullandı. 


Ziraat Mühendisleri’nin istihdamında sıkıntılar yaşandığını bir kez daha hatırlatan Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kenan Seçkin, konuşmasına şöyle devam etti: “Bir önceki Tarım Bakanımız döneminde “Tarımsal Yayın ve Danışmanlık Hizmeti” vardı. Tarım Bakanlığımız çiftçilere “Tarımsal Yayın ve Danışmanlık Hizmeti” veriyordu, ancak bu destek kaldırıldı. Bu destek kaldırılınca çiftçilerimiz bu hizmeti satın almadı. Satın almayınca Türkiye genelinde 4 bin, Gaziantep’te 200 Ziraat Mühendisi, tekniker ve teknisyen işsiz kaldı. Şimdi ise iyi tarım uygulamaları desteği kaldırılacak. Desteğin kaldırılması Ziraat Mühendisleri’ni zor durumda kalacağız. Çünkü 2 bin 34 Ziraat Mühendisi bu işte çalışıyor. İyi tarım uygulaması desteği kaldırılırsa bu insanlar işsiz kalacak.”