EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-11-2018 10:27   Güncelleme : 03-11-2018 10:27

Un fabrikalarında üretim yüzde 50 düştü

Fiyat istikrarı sağlansın diye ihracatı durdurulan un, üretimi vurdu. İşlerin yarı yarıya düştüğünü belirten Mardin Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrika sahipleri, nakit sıkıntısından kaynaklı bankalara borçlandıklarını ve bu süreçte çiftçilerin de zarar gördüğünü dile getirdi.

Un fabrikalarında üretim yüzde 50 düştü

 

                Ekonomik krizle mücadele üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı, “istikrarı sağlamak, tüketicileri korumak ve spekülasyonun önüne geçmek” amacıyla un ihracatına getirilen sınırlama üreticileri iflasın eşiğine getirdi. Düzenleme ile birlikte un ihracatı yapacak üreticilere buğday ithalatı zorunluluğu getirilince, buğday üreticileri mağdur oldu. İthal buğday kullanmak zorunda kalan un üreticilerinin elindeki yerli buğday silolarda kaldı. İhracat için ithal buğdaya zorlanan fabrika sahipleri nakit sıkıntısı üzerine yüksek faizle bankalara borçlanmaya başladı.

 

 

 

                BANKALARA MECBUR KALDI

 

               

 

                Uygulamadan en çok etkilenen kentlerin başında ise, Türkiye'nin yılda 3,5 milyon ton un ihracatının yaklaşık yüzde 30'unu karşılayan Mardin geliyor. Kentte bulunan Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 53 un fabrikası şuan kapasitelerinin yarı oranında çalışıyor. İthalat için gerekli teminatı sağlamak için bankalardan BCH Kredisi (Borçlu Cari Hesap) kullanmak zorunda kalan un üreticileri, karşılaştıkları yüzde 30'luk faiz oranı nedeniyle üretim yapmakta zorlanıyor.

 

               

 

                GEÇEN YILA GÖRE 12 BİN TON EKSİLDİ

 

               

 

                Mardin Organize Sanayi'de faaliyet yürüten Mihriban Un Fabrikası’nın Genel Müdürü Ahmet Akkoyun, yaşadıkları zorlukları anlattı. 2017 yılında 38 bin tonu bulan un ihracatının bu yılın 10 ayında 20 bin tonda kaldığını aktaran Akkoyun, geriye kalan 2 ay içerinde en fazla 6 bin ton daha ihracat yapabileceklerini kaydetti. İhracatta bir ağırlaşmanın olduğunu dile getiren Akkoyun, getirilen uygulamaların ihracat yapmayı zorlaştırdığını vurguladı. Gelir-gider farkının yüksek olduğunu belirten Akkoyun, "Ham madde pahalı. Üretim maliyetleri de doğal olarak artmış bulunuyor” dedi

 

 

                ‘ÜRETİMİ DÜŞÜRMEMİZE SEBEP OLDU’

 

 

                Sanayicilerin yanı sıra çiftçilerin de zararda olduğunu aktaran Akkoyun, döviz kurlarındaki dalgalanmalarla birlikte buğday fiyatlarındaki artışa işaret ederek, "Fiyatların yükselmesi hükümeti tedirgin etti. Bunun önüne geçmek için de ihraç edilecek unda ithal buğday kullanmamızı mecburi kıldılar. Bu durumda çiftçiler de, sanayiciler de mağdur oldu. İthal buğday ile mecburi kılınan sisteme çok adapte olamadık. Çok fazla zorlanmamıza, üretimi düşürmemize sebep oldu” diye konuştu.

 

                ‘BANKALARA MECBUR KALDIK’

Sanayideki gider ve faiz giderlerinden de olumsuz etkilendiklerini sözlerine ekleyen Akkoyun, şöyle devam etti: “İthal buğday alabilmek için bankalardan teminat almamız gerekiyor. Daha önce yerli buğdayı almak için bankalardan kredi çekiyorduk. Buğdayı alıyor, üreticilere ödemesini yapıyorduk. İşlemlerimizi rahat bir şekilde yaparak, kendi ihracatımıza bakabiliyorduk. Fakat şu anki sistemde sadece ithal buğday alabilmek için çok yüksek miktarda kredi çekmemiz gerekiyor. Buğdayı da ancak döviz bazında alabiliyoruz. Kredi faizlerinin de yüzde 30’a ulaşması ciddi anlamda bizleri zorluyor. Daha önce bankalardan 5 milyon gibi bir rakam borçlanıyorduk. Şimdi bu rakamı 8 milyona çıkarmak zorunda kaldık. Teminat göstermek zorunda olmamız nedeniyle ister istemez bankalara mecbur kalıyoruz.”

 

                MA/ Ahmet Kanbal