GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-11-2018 14:52   Güncelleme : 23-11-2018 14:52

Kaçak Elektrikle Topyekûn Mücadele

Bismil’de Kaçak Elektriği Önleyen Panolara Saldıran 3 Kişi Daha Tutuklandı

Kaçak Elektrikle Topyekûn Mücadele

 

 

 

Dicle Elektrik Dağıtım bölgesinde bulunan Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde kaçak elektrik kullanımının önlenmesi için Kaymakamlık, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Müdürlüğü el ele vererek topyekûn bir mücadele başlattı. Söz konusu bu kurumların kararlı tutumları sonucunda ilçede 27.5 milyon lira yatırımın bir parçası olarak kurulan ve kaçağı önleme özelliği ile bilinen 37 adet Alçak Gerilim Otomasyon Panosunu tahrip edenlerden 3 kişi daha tutuklanarak cezaevine yollandı. Böylece saldırı olayı ilgili tutuklu sayısı 4’e yükseldi.

 

 

Dicle Elektrik, sorumluluk bölgesindeki tüketicilere verdiği elektriğin kalitesini artırmak ve kesintisiz enerji vermek üzere 3K (Kayıpsız, Kesintisi, Kaliteli) Enerji Projesi başlattı. Kaçak elektriği de önlemeyi hedefleyen bu proje kapsamında kapsamında Diyarbakır’ın Bismil ilçesine 27.5 milyon liralık yatırım gerçekleştirdi. İlçede 41,2 MVA olan kurulu elektrik gücünü yüzde 37 artırarak 56,4 MVA’ya çıkaracak olan yatırım ile enerji nail hatları yeraltına alındı, yeni trafolar kuruldu ve ilçedeki cadde ve sokak aydınlatma şebekesi yenilendi. Dicle Elektrik ayrıca ilçe merkezinde kaçak elektrik kullanımını önleyebilmek için … tane Alçak Gerilim Otomasyon Panosu (ASOP) kurdu. Ancak Akpınar ve Fırat mahallelerinde yapılan saldırılar sonucunda panolardan 37 tanesi ya yakılarak veya kırılarak kullanılamaz hale geldi.

 

Tutuklu Sayısı 4’e Yükseldi

 

Yaşanan saldırılar, kesintisiz enerji alma beklentisinde olan ilçe halkını ciddi biçimde rahatsız etti. Bunun üzerine İlçe Kaymakamlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Müdürlüğü zaman geçirmeden harekete geçti. İlçe Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel’in talimatı ile harekete geçen polis, kısa sürede saldırı olayına karıştıkları belirlenen 7 kişiyi gözaltına aldı. Bunlardan 1 kişi tutuklanırken, 6’sı serbest bırakıldı. Başsavcılığın ısrarlı takibi ve polisin yaptığı sıkı çalışma sonrasında dün 3 kişi daha gözaltına alındı. Mevcut deliller neticesinde ifadeleri alınan 3 sanık, daha sonra sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sanıkların, ifadelerinde suçlarını itiraf ettikleri öğrenildi. Böylece Bismil’de kaçak elektrik kullanımını önleyen panoları tahrip ettikleri için tutuklanarak cezaevine konulanların sayısı 4’e yükseldi.

 

İlçe Halkı Adına Teşekkür

 

Kırılan panoları kısa sürede yenileyen Dicle Elektrik yetkilileri, vatandaşların daha kaliteli ve kesintisiz elektrik alabilmesi için yaptıkları yatırımlara bazı kesimlerin küçük menfaatleri için saldırılması ve tahrip etmesinin doğru olmadığına dikkat çektiler. Yetkililer, ‘’Kaçak kullanım önlenmedikçe vatandaşlarımıza kesintisiz ve kaliteli enerji arzı mümkün olmayacaktır. Bu sebeple kaçağı önleyerek tüketicilerimize eskisinden çok daha kaliteli enerji vermek konusunda son derece kararlıyız. Bunun için geliştirdiğimiz 3K projesini sadece Bismil değil tüm bölgede uygulamaya koyuyoruz. Burada Kaymakamlık, Adliye ve Emniyet birimlerinin enerji yatırımlarına saldıranlara karşı gösterdikleri kararlı davranış, kesintisiz enerji alma beklentisinde olan ilçe halkı gibi şirketimizi de sevindirmiştir. İlçe halkı adına kendilerine teşekkür ediyoruz’’ dediler.