KADIN
Giriş Tarihi : 25-11-2018 13:52   Güncelleme : 25-11-2018 13:52

İşyeri, Kadına Yönelik Şiddetin Önemli Alanlarından Birisi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü… Şiddete ve sömürüye karşı direnen, direnirken düşen tüm kadınlara saygıyla…

İşyeri, Kadına Yönelik Şiddetin Önemli Alanlarından Birisi

Türkiye’de her gün en az 4 kadın şiddete uğruyor. Kadına yönelik şiddet ve baskı artarken, diğer yandan kadının yasal haklarına dönük saldırılar da artıyor.

 

Toplumda kadına yönelik şiddet, kadınların bütün yaşam alanlarına nüfus ediyor. Kadına yönelik şiddetin en az görünen yanlarından birisi ise işyerinde kadına yönelik şiddet. İşyerleri hem sınıfsal hem de cinsler arası eşitsizliğin birleşimi olarak, kadına yönelik çok daha vahim bir şiddet tablosunun ortaya çıkmasına neden oluyor.

 

Türkiye’de kadına yönelik bir ekonomik şiddet olarak 10 kadından yalnız 3’ü ekonomik yaşama dahil olabiliyor, 4 kadından biri ücretsiz aile işçisi olarak çalışıyor. Bu ekonomik şiddet barajını aşıp çalışan kadınlar ise geçici ve güvencesiz işlere mahkum ediliyor. Kadın işçilerin neredeyse yarısı kayıt dışı çalıştırılıyor. Kadın emekçiler erkeklere oranla daha az ücret alıyor ve daha kötü koşullarda çalıştırılıyor.

 

İSİG Meclisi