GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-11-2018 18:04   Güncelleme : 29-11-2018 18:04

Dicle Elektrik’in Destek Talebi STK’larda Karşılık Buldu

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde elektrik enerjisinin yoğun biçimde ısınma amacıyla kullanılması ve kaçak nedeniyle tüketimin son 15 günde 2.5 kat artması üzerine yaşanan arızaların yinelenmemesi için Dicle Elektrik’ten yapılan destek çağrısına ilçedeki STK’lar kayıtsız kalmadı. Enerji şirketinin aşırı tüketim ve kaçak kullanımın önlenmesine yönelik çağrısına olumlu yaklaşan STK temsilcileri, Dicle Elektrik İlçe Müdürlüğünü ziyaret ederek halka ‘’Kaçak kullanmayın, israf etmeyin’’ mesajı verdiler.

Dicle Elektrik’in Destek Talebi STK’larda Karşılık Buldu

Beklenen doğal gaz akışı gerçekleşmeyip hava sıcaklığı da aniden düşünce ilçedeki vatandaşlar ısınmak için elektrik sobalarına yüklendi. Kaçak kullanımın da etkisi ile bir anda ilçedeki elektrik tüketimi 2.5 kat birden arttı. Aniden artan elektrik tüketimi yüzünden ilçeye enerji sağlayan ana merkezlerde bulunan 5 kesici ölçü hücresi ve 7 trafo kapasitelerinin üzerindeki yükü taşıyamayarak yandı. Aşırı ısınma sebebiyle birçok noktada iletkenler koptu, bağlantı noktaları ise hasar gördü. Bu sebeple ilçe merkezi ve bazı mahallelerde elektrik kesintileri yaşanmaya başlandı. Dicle Elektrik Dağıtım, yaşanan arızaları gidermek için çalışma başlatırken ilçeyi alternatif hatlardan besleyerek kesintileri en aza indirmeyi başardı. Ancak bu arada, yeniden benzer olumuz durumların yaşanmaması için ilçeye doğal gaz akışı sağlanana kadar STK’lara ve bu işe kafa yoran insanlara yönelik destek çağrısı yaptı.

 

Kaçak Kullanmayın, İsraf Etmeyin

 

Yapılan destek çağrısına karşın bazı STK’lar soruna hassasiyetle yaklaşmak yerine gerilimi artırmaya dönük eylemler yaparken Viranşehir Küçük Sanayi Odası Başkanı Mustafa Bayrak, Viranşehir Şehit Aileleri Dernek Başkanı Fethi Ekinci, Viranşehir Terziler Odası Mahmut Yılmaz, Viranşehir Zahireciler Borsası Başkanı Remzi Atan, Bakkalcılar ve Bayiiler Odası Başkanı Eyyüp Kuranlıoğlu, Şoförler Odası Başkanı Mehmet Tamer, Genel Sekreter Orhan Olcay ve  Şanlıurfa Ticaret Borsası üyesi Mahmut Koç’tan oluşan STK heyeti Dicle Elektrik Viranşehir İlçe Müdürü İsmail Türk’e bir ziyarette bulundu. Çağrıya olumlu tepki gösteren STK temsilcileri, ilçedeki tüm kesimlere israftan kaçınmaları ve kaçak elektrik kullanılmamasını istediler. Heyet üyeleri Türk’ten de yaşanabilecek arızalara kısa sürede müdahale etmeleri yönünde bir de talepte bulundular.

 

İlçe Müdüründen STK’lara Teşekkür

 

Şirketten yapılan çağrıya STK temsilcilerinin hassasiyet göstermesinin çözüm noktasında çok önemli olduğunu belirten Dicle Elektrik Viranşehir İlçe Müdürü İsmail Türk ise, ilçede son dönemde yaşanan kesintilerin nedeninin kaçak elektrik kullanımı ve ısınma nedeniyle gerçekleşen aşırı tüketim olduğunu belirterek, ‘’Bu ziyaret ile çağrımıza karşı gösterilen hassasiyet, STK’ların Viranşehir için ne denli önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Buraya gelen siz STK temsilcilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Yaşanan sorunun tamamen sona ermesi için Dicle Elektrik olarak tüm imkanlarımızı seferber ettik. Karşılıklı işbirliği ile bu tür sorunların bir daha tekrarlanmayacağına inancımız tamdır’’ dedi.