YEREL
Giriş Tarihi : 24-05-2023 11:16

DEAŞ’a yakın illegal yapıya darbe: 12 şüpheli sorguda

DEAŞ’a yönelik dün İstanbul merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonun, örgüte yakınlığıyla bilinen ‘Takva Grubu’ mensuplarına yönelik olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınanlar arasında Kazakistan, Rusya ve Azerbaycan kökenlilerin de olduğu 12 şüpheli içinde sözde ‘Marmara Bölgesi Kadısı’ ile sözde ‘İstanbul Valisi’ gibi kritik isimler de bulunuyor.

DEAŞ’a yakın illegal yapıya darbe: 12 şüpheli sorguda

Güvenlik kaynaklarına dayanan bilgilere göre, Türkiye’de DEAŞ’la bağlantılı unsurların varlık gösterdiğine dair istihbarat alan kolluk kuvvetleri, örgüte yakın olduğu ifade edilen selefi akımlara meyilli unsurlara dün İstanbul, Konya ve Antalya’da yeni bir operasyon düzenlemişti. Irak ve Suriye’de sözde “hilafetini” coğrafi olarak kaybeden DEAŞ’ın, “Takva grubu” adı altındaki bir kolunun istihbarat birimleri tarafından deşifre edildiği kaydedildi.
Örgütün Türkiye’deki yeni uzantısı olarak nitelendirilen yapıya gerçekleştirilen operasyonun, Türkiye derinliğindeki birçok eylemin talimatını veren DEAŞ lideri el-Kureyşi’nin MİT tarafından Suriye’de etkisiz hale getirildiği tarihten 3 hafta sonra gerçekleşmesi dikkat çekti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekiplerince deşifre edilen söz konusu yapıya yönelik dün İstanbul, Konya ve Antalya’da operasyon düzenlendi. Söz konusu illerde peş peşe yapılan zincirleme baskınlarda Kazakistan, Rusya ve Azerbaycan kökenlilerin de olduğu 12 kişi “şüpheli” sıfatıyla gözaltına alındı. Yakalananlar arasında Rusya uyruklu bir kadın şüpheli ile Kazakistan ve Azerbaycan kökenli militanlar da yer alırken, bu şüphelilerin kaldıkları adreslerde ise 73 mermi ele geçirildi. Ayrıca zanlılara ait olduğu ileri sürülen bilgisayar, telefon ve hafıza kartlarından oluşan çok sayıda dijital malzemelere de incelenmek üzere el konulduğu ifade edildi.

DEAŞ’a yakın illegal yapıya darbe: 12 şüpheli sorguda

AdminAdmin