Şanlıurfa Şehit Aileler Dernek Başkanı Mehmet Yavuz, “Kim kürt sorunu var diyorsa şunu tarif edin. ‘Kürt sorunu var’ derken neyi kastediyorsunuz. Tarif edin. Ben kürt olarak böyle bir sorun görmüyorum.
Geçmişte yaşanan sosyal, ekonomik ve idari eşitsizliklerle güdülenmiş gibi sunulan terör sorununu bir etnik gruba ilişkin tanımsal yakıştırmalarla meşrulaştırma gayretlerinin tezahürü olan kürt sorunu kavramını reddediyoruz. Kabul etmiyoruz ve doğru bulmuyoruz” dedi.

Şanlıurfa Şehit Aileler Dernek Başkanı Mehmet Yavuz, yaptığı yazılı açıklamada ‘kürt sorunu’ açıklamalarıyla ilgili, “Kim kürt sorunu var diyorsa, açık çağrı yapıyorum; Kim kürt sorunu var diyorsa şunu tarif edin. ‘Kürt sorunu var’ derken neyi kastediyorsunuz. Tarif edin. Ben böyle bir sorun görmüyorum. Vatandaşımızın gündeminde böyle bir sorun yok. ‘Kürt sorunu vardır’ demek yetmez. Tarif edeceksiniz, bunu tanımlayacaksınız. Sonrada kafanızdaki çözüm önerisini söyleyeceksiniz. Bunu HDP ile gizli kapılar arkasında konuşmayacaksınız. Vatandaşın gözünün önünde çıkacaksınız diyeceksiniz ki, ‘kürt sonu vardır’ diyorlar ya ‘kürt sorunu vardır ve şudur’ yazılacak, çözümü de şudur. PKK’nın siyasi uzantısı HDP söylüyor; ‘Türkçe dışında ana dilde eğitim, Türk kavramının anayasadan çıkartılması’ diyor. Bölücülüğe ait ne varsa söylüyor. Siz böyle mi söylüyorsunuz yoksa siz ne söylüyorsunuz. Hem terörle mücadeleye zarar vermek hem milletin kafasını karıştırmak, huzurunu bozmak devletin varlığını, ülkenin bütünlüğünü önceleyen hiçbir siyasetçiye yakışmaz. Bunu tehlikeli buluyorum. Geçmişte yaşanan sosyal, ekonomik ve idari eşitsizliklerle güdülenmiş gibi sunulan terör sorununu bir etnik gruba ilişkin tanımsal yakıştırmalarla meşrulaştırma gayretlerinin tezahürü olan kürt sorunu kavramını reddediyoruz. Kabul etmiyoruz ve doğru bulmuyoruz. Bu kavramda ısrar etmek devlet üstünde yük, siyasetçi elinde kötüye kullanıma açık farklı inisiyatife dönüşen durumlara yol açacağını da herkesin bilmesi gerekir. Sorunun doğru adı ‘terör sorunu’dur. Ayrılıkçı heveslisi tüm kesimlerin dış müdahalelere açık olma sorunudur. Mesele ‘kürt meselesi’ değil. Bunu gafletle ve saflıkla yapanlara söylüyorum; hala anlamadınız mı?. Bilinçli yapanlar zaten bildiğini okuyor” diye konuştu.