Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 19-01-2019 20:25   Güncelleme : 19-01-2019 20:25

ÇÖLYAK HASTALARININ HER ZAMAN YANINDA OLUYOR

BAŞKAN DEMİRKOL, ÇÖLYAK HASTALARININ HER ZAMAN YANINDA OLUYOR

 ÇÖLYAK HASTALARININ HER ZAMAN YANINDA OLUYOR

 

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, çölyak hastalarına glütensiz ekmek ile 11 çeşit temel besin malzemelerinin içinde yer aldığı gıda kolisi desteğini bu ayda gerçekleştirdi. Hastaların, aileleriyle aynı sofrada oturup aynı yemeği yemelerini istediklerinin altını çizen Başkan Fevzi Demirkol, “Haliliye Belediyesi, Türkiye’de glütensiz ekmek üreten tek ilçedir. Türkiye’de, bu ekmeği ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtan tek belediyedir” dedi.

 

Haliliye Belediyesi, çölyak hastalarına ihtiyaç duydukları temel besin maddelerinin teminini sağlamak amacıyla yürüttüğü çalışmalarını sürdürüyor. İlçede yaşayan çölyak hastaları için içerisinde 11 çeşit gıda malzemesinin bulunduğu koliler Haliliye Belediyesi tarafından dokuzuncu kez hazırlandı. Haliliye Belediyesi Ek Hizmet Binasında gerçekleşen dağıtım programına Başkan Fevzi Demirkol, Başkan Yardımcısı Haci Kanduza, Meclis Üyeleri Mehmet Selim Polatkan ve Osman Uludağ ile Çölyak Federasyonu Başkanı Hasan Doğan ve çölyak hastaları katıldı.

Dağıtım programında konuşan Federasyon Başkanı Hasan Doğan, yaptığı desteklerden dolayı Fevzi Demirkol’a teşekkür ettiğini ifade etti.

 

Başkan Fevzi Demirkol ise yaptığı açıklamada, Haliliye’de yaşayan her kesimin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışma yaptıklarının altını çizdi. Başkan Demirkol, şunları söyledi:

“İlklerin belediyesi olacağız dedik ve ilklerin belediyesi olarak halkımızın tüm kesiminin, her yaş grubundaki vatandaşımızın ihtiyacının ne olduğunu öğrenmek istedik. Çölyak diye bir tabir ile karşılaştık. Bir aile düşünün ki, aynı sofrada oturduğu halde çocuğu ekmek yiyemiyor. Biz bu acıyı yüreğimizde hissettik. Çölyaklılar için elimizden ne geliyorsa yaparız dedik. Şanlıurfa’da ilk defa çölyaklılarımıza gıda kolileri temin ettik. Haliliye dışında üç büyükşehir belediyesinde glütensiz ekmek üretimi yapılmaktadır. Haliliye Belediyesi, Türkiye’de glütensiz ekmek üreten tek ilçedir. Türkiye’de, bu ekmeği ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtan tek belediyedir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Haliliye Belediyesine sağlamış olduğu bütçe ile sağlanmaktadır. ”

 

Başkan Demirkol’un açıklamasının ardından içerisinde tamamı glütensiz malzemeden yapılan şekerli kurabiye, tuzlu kurabiye, mısır unu, puding, köftelik bulgur, erişte, çikolata, makarna, çorba bulunan gıda kolilerinin dağıtımı yapıldı.

 

Öte yandan Haliliye Belediyesi tarafından ilçe belediyeleri arasında Türkiye’de ilk kez faaliyete sunulan Glütensiz Ekmek Fırını ile de çölyaklılara her gün ücretsiz ekmek dağıtımı yapılmakta.