YEREL
Giriş Tarihi : 03-11-2022 14:37

Gürbağ Akıllı Savunma Sisteminin Tanıtımını Yaptı

Gürbağ Akıllı Savunma Sisteminin Tanıtımını Yaptı

Gürbağ Akıllı Savunma Sisteminin Tanıtımını Yaptı

Şanlıurfalı dünyaca ünlü Gürbağ firması savunma sanayiye yönelik teknolojik üretimiyle de adından söz ettirmeye başladı.

İki yıl önce Gürbağ Grup çatısı altında savunma sanayii alanında yüksek teknoloji üretim faaliyetlerine başlayan Gürbağ Savunma Teknolojileri, Saha Expo 2022 fuarına katılarak Gürbağ Akıllı Savunma Sistemi Hydro GIDS’in lansmanını gerçekleştirdi.

Saha Expo 2022 fuarı esnasında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Dr. İsmail Demir, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet komutanları ve Birinci Ordu Komutanı’nın katılımıyla son dönemlerde tanıtılan sistemler arasında Hydro GIDS, göz bebeği konumuna geldi.

İŞTE DÜNYADA İLK VE TEK OLMA ÖZELLİĞİ

 

Dünyada hidrojen sistemi ile çalışan ilk ve tek olma özelliğini taşıyan Hydro GIDS Sistemi; bir römork üzerine yapılandırılarak radar, elektro-optik, hidrojen itki fırlatma sistemi ve haberleşme sistemlerinden oluşuyor.

 

Gürbağ Savunma Teknolojileri tarafından geliştirilen özgün yazılım sayesinde asimetrik hedeflerin otomatik olarak tespitini, teşhisini ve takibini yapabilen sistem, bünyesinde bulunduğu çoklu fırlatma sistemi ile sabit kanatlı drone ve benzeri hassas güdümlü mühimmatları ateşleyebiliyor. Böylelikle Hydro GIDS Akıllı Savunma Sistemi; kullanıcısına, hedef tespitinden yerinde ve zamanında imhasına kadar uzanan entegre bir çözüm sunuyor.

 

Hydro GIDS’in en kritik özelliği ise bünyesinde bulundurduğu Hidrojen itkisi ile çalışan çoklu fırlatma sisteminde saklı.

 

BENZERLERİNDEN FARKLI YANI NE?

 

Genellikle patlatmalı şekilde kullanılan klasik fırlatma sistemleri, ya tek atım ömrüne sahip oluyorlar ya da her atım sonrasında bakım ihtiyacı doğuruyorlar. Gürbağ Savunma Teknolojileri tarafından geliştirilen Hydro GIDS Sistemi’nin fırlatma sistemi ise hidrojen beslemeli itki sistemi kullanılıyor. Bu itki sistemi sayesinde hem mühimmat atımı sonrasında fırlatma sistemi birden fazla kez kullanılabiliyor hem de atılan mühimmat, çok daha az şoka maruz kalıyor ve böylelikle olası arıza riskleri ortadan kaldırılıyor.

 

GÜRBAĞ SAVUNMA TEKNOLOJİSİ İLE MUHAREBE SAHASINA YENİ BİR SOLUK GETİRİYOR

Gerçekleştirdiği inovasyon sayesinde hidrojen üretimindeki düşük enerji sarfiyatıyla depolama yapmadan sistemin ihtiyacı kadar anlık sistemin ihtiyacı olan hidrojen üretilmesini ve üretilen hidrojenin de itici enerji olarak kullanılmasını başaran Gürbağ Savunma Teknolojileri, Hydro GIDS Sistemi ile muharebe sahasına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

 

Birden fazla kez kullanılabilen fırlatma sistemi sayesinde askeri birliklerin lojistik iş yükü azaltılırken, aynı zamanda önemli miktarda zamansal ve bütçesel tasarruf da sağlanacak.

 

GÜRBAĞ SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ HAKKINDA

 

Gürbağ Group çatısı altında 2020 yılında faaliyetlerine başlayan Ankara merkezli Gürbağ Savunma Teknolojileri, savunma sanayiinde mühendislik çözümleri geliştirmektedir. Uluslararası standartlarda özgün tasarım ve mühendislik çözümleri üreten Gürbağ Savunma Teknolojileri; yazılım, elektronik ve mekanik tasarım kabiliyeti yüksek entegratör bir kuruluş olarak, ulusal ve küresel iş birlikleri gerçekleştirmektedir.

 

Mükemmelliği ve verimliliği çalışma modelinin merkezine koyarak faaliyetlerini sürdüren şirket, teknolojik alt yapısını sürekli olarak geliştirerek, alanında yetkin çalışanlarıyla sınırları aşan bir çözüm ortağı olarak ön plana çıkmaktadır.

 

AdminAdmin