DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-02-2019 13:19   Güncelleme : 06-02-2019 13:20

CENTCOM Komutanından YPG açıklaması

CENTCOM Komutanından YPG açıklaması

ABD CENTCOM Komutanı Joseph Votel, Rojava’da YPG’nin korunmasını kastederek, "Bizimle savaşanların, güvenliğini sağlamak, askeri ve diplomatik seviyede devam eden tüm planlama çabalarımızın en kilit kısmını oluşturuyor" dedi.

 

 

 

Görevini Mart’ta yeni CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie'ye devredecek olan Orgeneral Joseph Votel, son kez Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nin karşısına çıkarak Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

 

 

 

Ülkesinin Suriye'den çekilmesi konusunda değerlendirmede bulunan Votel, Suriye'de IŞİD'in elinde 30 kilometrekarelik bir alanın kaldığını belirtti.

 

 

 

Bölgede hala 20-30 bin civarında IŞİD mensubunun bulunduğu yönündeki bir soruya Joseph Votel, şu yanıtı verdi:

 

 

 

"Hayır, bu sayı Suriye'nin tamamında, açık alanlarda dağınık olarak bulunan savaşçılardır. Bazıları şu anda kalan yüzde birlik alanda yeraltına inmiş durumdalar. Diğerleri de başka bölgelere dağılmış durumda. Bizim şu anda savaştığımız alanda muhtemelen bin ila bin 500 civarında savaşçı bulunuyor."

 

Suriye'den çekilme sürecinin takvime veya şartlara bağlı olup olmadığı sorusuna Votel, "Bu süreç ne bir takvime ne de şartlara bağlı. Gerçek şu ki Başkan bir karar verdi ve biz de emirlerini yerine getiriyoruz." şeklinde cevap verdi.

 

 

 

“Kürtler ortağımız”

 

 

 

ABD askerlerinin, operasyon planlarına uygun şekilde Suriye'den çekileceğini vurgulayan Votel, "Ortağımız olan Kürtlerin korunmasını, Tükiye'nin sınırlarındaki güvenlik kaygılarını ve IŞİD'i nasıl baskı altında tutacağımızı değerlendireceğiz. Bunların tamamı şu anda devam ediyor. Üzerimde belirli bir tarih konusunda baskı yok ve benim için konulmuş spesifik bir koşul yok" diye konuştu.

 

 

 

ABD'nin, Suriye'den çekilirken ortaklık ettiği YPG’nin öncülüğündeki DSG’nin korunmasına ilişkin soru üzerine Votel, şu ifadeleri kullandı:

 

 

 

“Şu anda devam eden planlamalarımızın önemli bir boyutu bu. Bildiğiniz üzere IŞİD'in yenilmesi ve Suriye'den çekilmeye ilişkin planlamalarımız var. Tabii ki bunlara Türkiye'nin korunmasını ve oradan onlara yönelik bir tehdidin gelmemesini sağlamayı ekledik, bizimle savaşanların korunmasını temin etmeyi ekledik. Dolayısıyla şu anda tam da bu konuyu halletmek ve bizimle savaşanların, bu görevi yerine getirmemizi sağlayanların güvenliğini sağlamak, askeri ve diplomatik seviyede devam eden tüm planlama çabalarımızın en kilit kısmını oluşturuyor.”

 

 

 

Suriye'de DSG’nin Esad rejimi ile görüştüğünü doğrulayan Votel, "Oradaki deneyimimizden öğrendiğimiz bazı şeyler şu ki oradaki tüm taraflar birbiri ile konuşuyor. Dolayısıyla bunun olmasını bekliyoruz" dedi.

 

 

 

Irak'ta daha önce IŞİD'in ABD silah ve araçlarını savaş alanında ele geçirdiğini dile getiren Votel, Yemen'de de böyle bir durumun söz konusu olabileceğini savundu.

Rûdaw