GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-02-2019 13:14   Güncelleme : 28-02-2019 13:14

Tarım işçilerine sahip çıkmalıyız

Tarım iş kolunda artış kaydeden iş cinayetlerine dikkat çeken Tüm Köy Sen Uzmanı Sedat Başkavak, yaşanılanların kader olmadığını, çözümün işçilerin örgütlenmesinden geçtiğini hatırlattı.

Tarım işçilerine sahip çıkmalıyız

 

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) verilerine göre, 2018 yılında bin 923 işçi yaşamını yitirirken, 2019 yılının Ocak ayında ise 155 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini kaydetti. 2017 yılına oranla iş cinayetlerinde yüzde 24 oranında artış yaşlanırken iş kollarına göre de en fazla 457 işçi ölümüyle tarım iş kolu birinci sırada geliyor. Tarım kentlerinden Mersin’de de son iki haftada 6 işçi yaşamını yitirirken, 9’u ağır 38 işçi de yaralandı. Tarım işçilerinin karşı karşıya kaldığı güvenliksiz çalışma koşullarına dikkat çeken Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Eğitim ve Örgütlenme Uzmanı Sedat Başkavak ve Tarım ve Ormancılık Hizmet Kolu Kamu Emekçileri (Tarım Orkam Sen) Mersin Şube Başkanı Yılmaz Kilim değerlendirdi.

 

‘DEVLET GÖZETİM GÖREVİNİ YAPSIN’

 

İşçi ölümlerinin kader olmadığını, ihmal, umursamazlık ve görmezlikten gelinmenin sonucu olduğunu hatırlatan Başkavak, son iki haftada yaşanan ölümlerin iş güvenliğinin sağlanmamasından kaynaklandığını söyledi. İşçinin iş güvenliğinin işverenin sorumluğunda, devletin ise gözetiminde olduğunu sözlerine ekleyen Başkavak, tarım işçilerinin halen ulaşım esnasında yaşamını yitiriyorsa İçişleri Bakanlığı’nın ve devletin gözetim görevini yapmadığını gösterdiğini dile getirdi. İşçilerin hala kamyon kasalarında taşındığını ve tamamen bakımsız, kalitesiz ve kötü şartlarda çalıştıklarını anlatan Başkavak, işçilerin, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne uygun ve insanca koşullarda taşıma yapılması gerektiğini vurguladı.

 

KAMYONDAN ÇEVRİLME OTOBÜSLERLE TAŞINIYOR

 

Tarım işçilerinin kamyon çevrilme minibüs ve otobüslerle taşındığına dikkat çeken Başkavak, “Kimi yerlerde birkaç koltuk sökülerek oluşturulan boşluğa malzeme konulurken, kimi araçların ise bırakalım içinin koltuklarının düzeni, sağlamlığı ve temizliğini yürüyen aksam ve araç bakımı bile yapılmadığı koşullarda taşıma yapılmaktadır. Bir hafta önce Erdemli yakınlarında tarım işçilerini taşıyan minibüs şoförünün kaza sonrası ‘araç sağa çekiyordu, yandaki araca vurmayım diye direksiyonu çevirdim’ sözleri bile tarım işçileri taşımada kullanılan araçların durumu hakkında bize bilgi vermektedir. Hükümetler tarım işçilerinin çalışma, barınma, yaşam koşullarını görmezden gelince ulaşım konularını da görmezden geliyorlar” diye belirtti.

mezopotamyaajansi14.com