İSTANBUL (AA) - TAV Havalimanları'nın iştiraki TAV Technologies tarafından geliştirilen çözümler, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün Haydar Aliyev Havalimanı'nda kullanılacak.

TAV Havalimanları'ndan yapılan açıklamaya göre, Slot Koordinasyon ve Yönetim Sistemi (Slot Coordination and Management System - SCMS) çözümü ile havalimanında slot tahsisi ve yönetim süreçlerinin verimliliği artırılacak, Seyahat Belgesi Kontrol Sistemi (Travel Document Authorization System - TDAS) ile pasaport ve seyahat belgeleri kontrolü tamamen otomatik ve dijital hale getirilecek.

TAV Havalimanları'nın iştiraki TAV Technologies tarafından geliştirilen SCMS ve TDAS çözümleri, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün Haydar Aliyev Havalimanı'nda kullanılacak.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen TAV Technologies Genel Müdürü M. Kerem Öztürk "Bu proje, şirketimiz için önemli bir kilometre taşı olan Azerbaycan'daki ilk girişimimizi temsil ediyor. İleri teknoloji sistemlerimizin Haydar Aliyev Havalimanı'nın dijitalleşmesine, operasyonel verimliliğin gelişmesine ve yolcu memnuniyetinin artmasına katkı sağlayacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Azerbaijan Airlines CJSC (AZAL) Birinci Başkan Vekili Samir Rzayev, şunları kaydetti:

"Haydar Aliyev Havalimanı ile TAV Technologies arasındaki iş birliği, yolcu hizmet kalitesini artırmak ve operasyonel verimliliği optimize etmek için ileri teknolojilerin kullanılması konusunda yeni olanaklar sunacaktır. Bu ortaklık aynı zamanda ileri güvenlik sistemlerinin uygulanmasını kolaylaştırarak havalimanı güvenlik önlemlerini artıracak ve yolcu hizmetlerinin akıcı bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır."

-Haydar Aliyev Havalimanı bölgesinde birçok kez en iyi havalimanı olarak seçildi

Azerbaycan'ın milli hava yolu şirketi Azerbaijan Airlines (AZAL) için ana üs olarak hizmet veren Haydar Aliyev Havalimanı, bölgesinde birçok kez en iyi havalimanı olarak seçildi. Son olarak, Skytrax 2023 Dünya Havalimanı Ödülleri'nde "Orta Asya/BDT'de En İyi Bölgesel Havalimanı" kategorisinde ödüllendirildi ve "Orta Asya ve BDT'de En İyi Havalimanı Personeli" kategorisinde iki sene üst üste aday gösterildi.

Gelişmiş havalimanı teknolojisi çözümleri sağlayan TAV Technologies tarafından geliştirilen SCMS ve TDAS, havalimanlarında hava yolu ve yolcu hizmetlerinin iyileştirilmesine katkıda bulunuyor.

"SCMS" havalimanı slot koordinatörlerinin ve kapasite planlayıcılarının kapasite yönetimi gereksinimlerini IATA standartlarına tam uyumlu olarak karşılamalarını sağlarken "TDAS" hızlı ve verimli güvenlik kontrol noktası doğrulaması ve havalimanının gelecekteki yolcu hacmini tahmin etmesine yardımcı olan kapsamlı istatistikler sunuyor.