KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 17-04-2019 14:03   Güncelleme : 18-04-2019 15:40

Halil İbrahim sofrası ve bereketi tirit yemeği

Halil İbrahim sofrası ve bereketi tirit yemeği

Halil İbrahim sofrası ve bereketi tirit yemeği

Peygamberler şehri Şanlıurfa’da "Halil İbrahim sofrası ve bereketi" ile özdeşleşen ve unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerden tirit yemeği geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor.

 

Zengin mutfağıyla tanınan gastronomi kenti olmaya aday Şanlıurfa’da, sabah kahvaltısı ve özel günlerin vazgeçilmezi olan tirit yemeği, gelecek nesillere aktarılmaya çalışılıyor.

 

Unutulmaya yüz tutmuş ve ustasının nerdeyse kalmadığı ve daha çok sabah saatlerinde tüketilen şanlıurfa'ya özgü eşsiz lezzet tirit’i, haşimiye Çarşısı’nda 70 yaşındaki bedir gül, yaşatıyor.

 

Tiridin Şanlıurfa’ya özgü olduğunu belirten bedir gül, “tirit yemeği kuzu eti ve dana etinden yapılır. Bakır kaplarda et yaklaşık 10 saat ateşte pişirilmeli, şimdilerde düdüklü tencerelerde yapıyorlar. Tirit’e sarı kök yani zerdeçaldan bir kök katıyorum çok güzel oluyor. Annelerimiz çoğu zaman evde hastalıklardan korumak için tiridi çok yaparlardı. Yeni nesil bu yemekleri pek bilmiyor ama öğrenmeli.’’ dedi.

 

Bedir usta ile yaklaşık 25 yıldır çalışan Müslüm kuş: “kuzu ve dana etini tencerelerde kaynattıktan sonra yagını katıp, parçaladığımız ekmeğin üzerine döküyoruz. İkram edilirken sarımsaklı yoğurt ve limon ile beraber yapılır. Sabaha namazından sonra tirit yemeye gelen çok oluyor. Kış aylarında daha çok tükeliyor. Şan bu yemeği yapanların sayısı yok denecek duruma geldiğini ifade etti

 

Tirit yemeye gelenlerden İbrahim Uygur: “ tirit hazreti İbrahim bereketinden kalan yemektir. Haftada birkaç gün tüketiyoruz. Urfaya özgü bir yemektir. Atalarımız gibi bizde bu yemegi yiyiyoruz lezzetli ve hastalıklara iyi geliyor”dedi

 

Şanlıurfa'nın yöresel yemeklerinden olan unutulmaya yüz tutan tiritin yapımı oldukça zahmetli. 10 saat ateşte pişen kuzu eti, kemik suyu, yoğurt ve sarımsak ile hazırlanan tirit, genellikle sabah namazından sonra tüketiliyor.