GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-04-2019 16:38   Güncelleme : 29-04-2019 16:38

Bozova ziraat odası başkanlığı basın bülteni:

Bozova ziraat odası başkanı fuat almas çiftçi sorunlarını ankara’ya taşıdı

Bozova ziraat odası başkanlığı basın bülteni:

Bozova ziraat odası başkanı fuat ALMAS  Ankara da Bozova merkez sulama kooperatifi  başta olmak üzere  çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gitti.

         Başta ziraat odaları birliği başkanı Şemsi BAYRAKTAR,  Tarım bakanlığı reform genel müdürü Emin İZOL bakan danışmanı Kayhan İNAN  ile görüşmeler sağlandı .

 Temaslar sırasında 4 yıldır kapalı olan Bozova merkez  sulama kooperatifi için Ankara DSİ Genel başkanlığı işletme bakım onarım genel müdürlüğü ile görüşme sağlandı.

TMO  genel müdürlüğü ile yapılan görüşmede ürün fiyatlarının hasattan çok sonra  açıklaması nedeni ile çiftçilerimiz ürünlerini tüccara ucuz fiyata satmakta olup bu yüzden çiftçimiz zarar görmektedir. TMO müdürlüğünün hasat  zamanı gecikmeden fiyatları açıklamasını istedi. Şeker pancarı ile ilgili görüşmelerde bulunan  ziraat odası başkanı Fuat ALMAS  özellikle ilçemiz şeker pancarına çok elverişlidir. Şeker pancarı yetiştiriciliği için üretici ve çiftçilerimiz en yakın il olan Malatya Şeker Fabrikası ve şeker şubesinden kota almaktadırlar. Çiftçilerimizin mağdur olmaması için bir an önce ilçemize şube açılmalıdır. şeker pancarı yetiştiriciliği ile ilgili eğitim verilmesi konusunda başta kendisine düşen  görevi yerine getireceğine dair söz verirken şeker pancarı şubesinin  Bozova ya getirilmesi için girişimlerde bulunuldu.Tarım da  Sulamanın çok pahalı olduğu Üretici ve çiftçilerin bir hayli mağdur oldukları ve sulama birlikleri ve kooperatiflerin  sulama ücretlerinin aşağı çekilmesi için gereğinin yapılması ve çiftçiye daha ucuz sulama imkanı sağlanmalarıdır.Oda olarak her zaman çiftçi ve üreticilerimizin zarar etmeden ürünlerini piyasaya ve pazara daha iyi şartlarda sunmaları gerekmektedir. Üretim yapılmadığı takdirde ülke ekonomisinin can damarı olan tarım can çekişmektedir. Ziraat Odaları olarak her zaman üretici ve çiftçilerimize gerekli desteğin sağlanması için mücadele vermemiz gerekmektedir. Çiftçilerimize yapılan desteklerin yetersiz olduğu bu konuda bakanlığın çiftçilere  ekonomi zorluklar olmasına rağmen imkanlar çerçevesinde desteklerini geri çekmesi yerine artırması gerektiğini  söyledi.  Ekim döneminde çiftçilerimizin daha iyi ve kaliteli bir ekim yapabilmesi için  başta pamuk olmak üzere desteklemelerinin bir an önce ödenmesi için gerekli girişimlerden bulundu.