EĞİTİM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

Kız Çocuklarının Okullaşma Proje Toplantısı Şanlıurfa’da Yapıldı

Özellikle kız çocuklarının okullaşma oranının arttırılması amacıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in rol aldığı kamu spotları ile duyurulan Kızların Eğitim Projesi’nin bilgilendirme ve planlama toplantısı Şanlıurfa Hilton Garden İnn Otelde 16 ilden 80 eğitmenin katılımıyla yapıldı.

Kız Çocuklarının Okullaşma  Proje Toplantısı Şanlıurfa’da Yapıldı

Toplantıya Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala, Kızların Eğitimi Projesi takım lideri Peter Gam ve projede yer alan uzman ve koordinatörler katıldı.

 

Okula kazandırılan her bir öğrencinin her bir hayat hikâyesinin olduğunu belirten Gam, bunları eğiten ve eğitecek olan her bir öğretmenin de bundan yola çıkarak çocuklara daha bir sevgi daha bir şefkatle yanaşacağını belirterek “Bu projeyle binlerce genç kızımız okullarla buluşacak” dedi.

 

Toplantıda katılımcılara yönelik bir konuşma yapan Vali Güvenç, projenin Türkiye açısından çok önemli bir eğitim projesi olduğunu dile getirerek, dünyada eğitimcilerin en fazla sorumluluk üstlendiği ülkelerden birinin Türkiye olduğunu Türkiye’de de Güneydoğu Bölgesi olduğunu belirtti. Bölgenin genç bir nüfusa sahip olduğunu ve aynı zaman da kırsal nüfusun yoğunluğuna değinen Vali Güvenç, Kırsal nüfus oranımız Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu vurgulayarak, “ Türkiye de kırsal nüfus oranı yüzde 23 bu oran Şanlıurfa’da yüzde 45 oranındadır.

 

Yani aşağı yukarı nüfusumuzun yarısı hala altyapı eksikliklerimizin olduğu köylerde yaşamaktadır. Bin 150 köyümüz bin 500 civarında bağlısıyla yaklaşık 3 bin yerleşim yerinde birleşik sınıflarda, tarlada çalışan aile ekonomisine katkı sağlamaya çalışan çocuklar muhataplarımız. Yaz aylarında tarlaya götürülen çocuklarımız muhatabımız. Bu Şanlıurfa’da 668 bin okul çağında çocuğumuz var” dedi.

 

Vali Güvenç, kız çocukların okula gönderilmeme geleneğine yönelik bir mücadele içerisinde olduklarını belirterek, nerden geldiğini bilinmeyen bu kötü geleneği kaldırmaya çalıştıklarını anlattı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala da kız çocuklarının okullaştırılmasının önemine değinen bir konuşma yaptı.

 

Bugün başlayan toplantı 9 Mayıs Çarşamba günü sona erecek.

 

-HABER MERKEZİ-

 

HABERİN VİDEOSU

: