GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-05-2019 11:49

Urfalı vekil Özşavlı TBMM’de kürtçe atağı

Urfalı vekil Özşavlı TBMM’de Kürtçe atağı

Urfalı vekil Özşavlı TBMM’de kürtçe atağı

 

Urfalı vekil Özşavlı: Şeyh Said’in okuduğu plak 1937’de yasaklandı

AK Parti Urfa Milletvekili Halil Özşavlı, “Kürtçenin ana bir dil olduğunu, konuşulması ve geliştirilmesi gerektiğini benimseyen bunun içinde devrim niteliğinde kararlar alan ve bu kararları uygulayan AK Parti olmuştur” dedi.

 

 

 

Halil Özşavlı, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından verilen Kürtçe ile ilgili önergeye yanıt verdi.

 

 

 

Özşavlı, “Kürtçenin ana bir dil olduğunu, konuşulması ve geliştirilmesi gerektiğini benimseyen bunun içinde devrim niteliğinden kararlar alan ve bu kararları uygulayan AK Parti olmuştur” ifadelerini kullandı.

 

 

 

“Geçmişte Kürtçe ile ilgili yasakların kimler zamanında uygulamaya konulduğunu takdirlerinize bırakıyorum” diyen Özşavlı, belgeleri göstererek Cumhuriyet döneminde yasaklanan bazı kitap ve yayınları açıkladı:

 

 

 

“1925 yılında ‘Gonca Bahar’ adlı Kürtçe bir kitap yasaklandı. 1937 yılında Şeyh Said tarafından okunmuş Kürtçe plak zararlı sözler taşıdığı gerekçesiyle toplatıldı ve yasaklandı. 1944 yılında Bağdat’ta basılan Necah Yayınevi’nde Kürtçe olarak bastırılmış olan “Barbu” adlı kitabın dağıtımı ve yurda sokulması yasaklandı.”

 

 

 

Şavlı, bu şekilde onlarca, yüzlerce belge olduğunu söyledi.

 

 

 

İlk Kürtçe kursların AK Parti döneminde açıldığını belirten Özşavlı, sözlerine şunları ekledi:

 

 

 

“AK Parti’nin Kürtçe ile ilgili teşvik edici adımlarından sonra her tarafta bunun meyveleri görülmeye başlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Kuranı Kerimi Kürtçeye çevirdi. Bir çok yerde Kürtçe ile ilgili adımlar atılmaya başlandı. Günümüzde artık akademi olarak Kürtçe her yerde isteyen üniversiteler Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümünü açabilmekteler.

 

 

 

Artuklu, Bingöl ve Van Üniversitelerinde Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümleri eğitim veriyor. Ayrıca Kürt Dili ve Kültürü Yüksek Lisans Programları öğrenci kabulü yapmaktadır. Doktora dalında eğitim-öğretim hizmeti verilmektedir. Bingöl Üniversitesinde Kürt Dili Doktora Programında 8 öğrenci doktora yapmaktadır.”