Asayiş
Giriş Tarihi : 23-05-2019 14:03   Güncelleme : 23-05-2019 14:15

HDP ve DBP il eşbaşkanları tahliye edilmedi

URFA - Emsal karar olmasına rağmen HDP ve DBP'nin il eşbaşkanları tahliye edilmedi. 

HDP ve DBP il eşbaşkanları tahliye edilmedi

Açlık grevlerine destek vermek için 4 Aralık 2018 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa il binasında milletvekilleri Ömer Öcalan, Ayşe Sürücü ve Nusrettin Maçin'in de katıldığı açlık grevi nedeni ile parti binasına ve evlere yapılan baskınlarda 47 kişi gözaltına alınmıştı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Bekir Karageçili, HDP İl Eşbaşkanı Aliye Kızıldamar, Barış Anneleri Hadle Oğur ve Selvi Öztunç, Mehmet Şükrü Turgut, Mehmet Ali Oba "Örgüte bilerek ve isteyerek yardım yataklık etmek" iddiasıyla tutuklanmıştı.

 

Dosyası ayrılan Mehmet Ali Oba, 2 Myıs günü çıkarıldığı Urfa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından beraat ettirilmişti. DBP İl Eşbaşkanı Bekir Karageçili, HDP İl Eşbaşkanı Aliye Kızıldamar, Barış Anneleri Hadle Oğur ve Selvi Öztunç ile Mehmet Şükrü Turgut aleyhine aynı gerekçe ile açılan davanın ilk duruşması Urfa 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Karageçili ve Kızıldamar'ın katılmadığı duruşmaya, diğer sanıklar ve avukatlar katıldı.

 

Kimlik tespiti ardından savcının iddianamesine ilişkin söz alan sanıklar, partide yapılan bir etkinliğin suç olarak gösterilemeyeceğini ifade ettiler. Avukatlar da yaptıkları savunmalarda Mehmet Ali Oba hakkında verilen beraat kararını emsal göstererek müvekillerinin beraat etmesi gerektiğini ifade etti.

 

Kısa bir aradan sonra kararını açıklayan mahkeme,  Barış Anneleri Hadle Oğur ve Selvi Öztunç ile Mehmet Şükrü Turgut'u tahliye ederken, Karageçili ve Kızıldamar'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 26 Haziran'a bıraktı.

http://www.mezopotamyaajansi18.com