GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-05-2019 12:35

Af Tartışmalarına ilişkin önemli açıklama  

Af Tartışmalarına ilişkin önemli açıklama  

Af Tartışmalarına ilişkin önemli açıklama  

 

Kamuoyunda yer alan af yasası ve ceza indirimi tartışmaları üzerine konuşan Bakan Gül, af konusunun, şartlı tahliye, denetimli serbestlik gibi infaza ilişkin düzenlemelerden farklı olduğunu belirterek, "Afla ilgili bir düzenlemenin üzerinde çalışılmadığı Cumhurbaşkanımız tarafından ifade edildi. Tabii bu, Meclis'in takdirinde olan bir husus. MHP'nin teklifi de aftan ziyade infaza yönelik, takdir ne olur, partimizin vereceği bir karar" şeklinde konuştu.

 

ÖCALAN'IN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞMESİ

 

Bakan Gül, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesinin İstanbul seçimiyle bağdaştırılacak bir tarafının olmadığını, çözüm sürecinin yeniden başlayacağına dair yapılan yorumların da altının boş olduğunu söyledi. Terörist Öcalan'ın ocak ayında da ailesiyle görüştüğünü hatırlatan Gül, "Avukatı ile ilgili mahkemece hukuki bir engel vardı, bu karar kaldırıldı. Bu çerçevede yapılan bir görüşmedir. Mahkemece verilmiş, bir avukatla yapılan görüşme çerçevesindedir" dedi.

 

Gül, görüşmelerin periyodik hale getirilip getirilmeyeceği sorusuna, "Bunu, cezaevinin durumu ve hukukun gerektirdiği ölçüler takdir edecektir" diye cevap verdi.

 

YARGI REFORMU

 

Gül, yargı reformu konusunda yapılan çalışmaların, 7 bölgede yaptırılan anketlerle vatandaşların görüşlerinin alınarak şekillendirildiğini söyledi. Gül, "Vatandaştan adliye çalışanına, hâkim, savcı, gazeteci, her kesime sorduk. Daha güzel fikirlerin ortaya çıkmasına vesile oldu. Reformlar bir seferde yapılıp biten şeyler değil, bu ne ilk, ne son olacak. Zaman içinde yenileri yapılacak. Darbe girişiminden çıktık, OHAL dönemi sona erdi. 2023’e kadar bir yol haritası bu. Türkiye’nin adım adım daha özgürlükçü, demokratik olması adına geliştirdiği hakların, özgürlüklerin güvence altına alınacağı bir yol haritası, bir felsefe bu" diye konuştu.