Dünya
Giriş Tarihi : 26-05-2019 11:05

Kerkük’te yangın ve patlama: 4 ölü, 7 yaralı

Kerkük’te yangın ve patlama: 4 ölü, 7 yaralı

Kerkük’te yangın ve patlama: 4 ölü, 7 yaralı

Kerkük’te tarım arazilerinde çıkan yangınlarda onlarca hektarlık ekili alan kül olurken kentin değişik yerlerinde yaşanan patlamalar nedeniyle dört kişi hayatını kaybetti 7 kişi de yaralandı.

 

 

 

Rûdaw’a konuşan Kerkük İtfaiye Müdürlüğü Basın Sözcüsü Teğmen Kays, “Dün cece yarısı Hawece’ye bağlı Abbasiye, Beşir ve Reşat bölgelerinde tarım arazilerinde yangın çıktı. Öte yandan Dakukta da üç ayrı arazide yangın vakasına rastlandı” dedi.

 

 

 

Yangın sonucu onlarca dönümlük tarım arazisinin kül olduğunu dile getiren Teğmen Kays, “Her yerde ekiplerimiz var ancak olay yerine ulaşana kadar yangınlar hızla ilerlemiş oluyor. Dolayısıyla yanan tarım arazisinin bir kısmını kurtarabildik” diye konuştu.

 

 

 

 

 

Abbasiye ve Dakuk’ta 4 kişi öldü

 

 

 

Dün gece saatlerinde Abbasiye kasabasında henüz beli olmayan bir nedenle meydana gelen patlamada 3 kişi öldü, 3 kişi de ağır yaralandı.

 

 

 

Rûdaw’a konuşan Heşdi Şabi Kuzey Bölgesi Sözcüsü Ali Haşimi, “Dakuk’ta çıkan yangına müdahale etmek isteyen polis ekiplerimizin bulunduğu bölgede bir patlama meydana geldi. Olayda bir polis öldü, iki poliste yaralandı” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Aynı saatlerde Dakuk’ta meydana gelen bir başka patlamada 2 sivil yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Kerkük devlet hastanesine kaldırıldı.

 

 

 

Kriz Masası kuruldu

 

 

 

Bu olaylardan sonra Kerkük Valiliği bünyesinde kriz masası oluşturuldu.

 

 

 

Kerkük Valiliği Basın Sorumlusu Marwan Ali, vekaleten Kerkük Valiği görevini yürüten Rakan Cburi ve yardımcısı Ali Hamadi’nin olay yerine giderek incelemelerde bulunduklarını söyledi.

 

 

 

IŞİD sorumlu tutuluyor

 

 

 

Heşdi Şabi Kuzey Bölge Sözcüsü Haşimi, yaşanan olaylardan IŞİD’I sorumlu tuttu.

 

 

 

Haşimi, “IŞİD mensupları vatandaşlardan zekat ve haraç talep etmişti. Ancak bölge halkı IŞİD’e haraç vermeyi reddetmişti. Bu nedenle olayların arkasında onların yaptığından şüpheleniyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

2017 yılında Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde işgal ettiği tüm topraklarından çıkarılan IŞİD örgütüne ait uyuyan hücreler Mahmur başta olmak üzere Kerkük’ün belli bazı bölgelerinde eylem yapmaya devam ediyor. IŞİD mensupları yaklaşık son bir ayda 10’un üzerinde tarım arazisini ateşe verdi.