GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-06-2019 16:08

Emin Önen’den Ramazan Bayramı mesajı;

“İstikrar için birliğimizi pekiştirelim, fakirleri de gözetelim”

 Emin Önen’den Ramazan Bayramı mesajı;

 

- Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen; mübarek Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Büyükelçimiz A.Emin Önen mesajında; Ramazan-ı Şerifin, her yıl ruhlara güzellik, gönüllere zenginlik, iradelere eğitim ve toplumsal hayata huzur getirdiğini, bu mübarek günler vesilesiyle de ülkemizde istikrarın devamı için birlik ve beraberliğimizin pekiştirilmesi ve fakir vatandaşlarımızı da gözetmemiz gerektiğini belirtti.

 

Bayramı hak ettik inşaallah

04 Haziran Salı günü mübarek Ramazan Bayramına kavuşacağımızı belirten ÇHC Pekin Büyükelçimiz A.Emin Önen, bayramların aynı dinin, aynı inancın neşesinde insanları birleştiren, yürekleri bütünleştiren, kardeşliği pekiştiren, kırgınlıkları onaran ilahi armağanlar olduğunu hatırlatarak, “Bayramlar; inancı, ibadeti, tarihi ve kültürü bir sevinç atmosferinde buluşturarak bizi istikbale taşıyan ve tarih sahnesinde biz Müslümanlara süreklilik kazandıran müstesna zaman dilimleridir. Ramazan Bayramına oruçlu geçirdiğimiz nice günlerden sonra eriştik. Milletçe aynı sofranın etrafında her akşam çocuklar gibi sevindik, sevindirdik. Topluca bir araya gelip aynı sevinçleri paylaştık. Bizi ayrı kılan farklılıklarımızı unuttuk, kalplerimizle var olmayı, birlik-beraberlik içersinde hareket etmeyi öğrendik. Kardeşliklerimizi, dostluklarımızı, yakınlıklarımızı, tanışıklıklarımızı güçlendirdik. Bir olduk, birlik olduk. Dinimizin emrettiği gibi sadakamızı gizli, zekâtımızı zaman zaman aşikâre verdik, başkalarına örnek olsun istedik. Her akşam iftarı hak ettiğimiz gibi, bayramı da hak ettik inşaallah. Allahu Teâlâ’ya sonsuz şükürler olsun. Hepimizin, cümle İslam âleminin Ramazan Bayramı mübarek olsun” dedi.

 

Hakk'ın yanında yer almanın bayramı

ÇHC Pekin Büyükelçisi Şanlıurfalı hemşehrimiz Abdulkadir Emin Önen, “Bu Bayram, başkalarını aç bırakarak doyanlara, diğerlerini ezerek muktedir olanlara, ötekilerini yok sayarak var olanlara karşı Hakk'ın yanında yer almanın bayramıdır. Bu Bayram; Rahmet Peygamberinin tarafında duranların, yeryüzünün dertleriyle hemdert olanların, dil-din ayırımı yapmadan, ırk-renk farkına aldırmadan, sadaka verenlerin, yardım edenlerin bayramıdır. Maalesef dünyanın pek çok yerinde Müslümanlar, bu bayrama da boynu bükük, yüreği yaralı, gözleri yaşlı şekilde giriyor. Irak, Suriye, Filistin, Yemen, Mısır, Libya ve Somali başta olmak üzere, tüm İslam coğrafyasında kardeşlerimizin içinde bulunduğu durum, bizleri de derinden etkiliyor, sevincimizi gölgeliyor. İnşallah bu mübarek günler, kardeşlerimizin kurtuluşuna; tüm insanlığın huzur ve güven içinde geleceğe umutla bakabilmesine vesile olur. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi; biz ülke ve millet olarak, ilgili kamu kurumlarımızla, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla, her zaman olduğu gibi, Ramazan ayı boyunca da dünyanın dört bir yanında kardeşlerimizle dayanışma içinde olmaya çalıştık. Ulaşabildiğimiz mağdur ve mazlumlara, hiçbir ayrım yapmaksızın, yardım eli uzatmanın çabası içinde olduk” diyerek özellikle sınır komşumuz Suriye başta olmak üzere dünyanın her tarafında darda olan din kardeşlerimize dua edelim tavsiyesinde bulundu.

 

Zorda, darda ve sıkıntıda olan bütün kardeşlerimize dua edelim

        Oruç tutup, hep birlikte iftar ederek geçirdiğimiz bir ay sonunda eriştiğimiz mübarek bayramda kardeşliğimizin pekiştirilmesine her zaman gayret göstermemiz gerektiğini belirten ÇHC Pekin Büyükelçisi Önen, “Bayramda, aile büyüklerine, akrabalara, komşulara, arkadaş ve dostlara hürmet ve muhabbetimizi gösterelim. Yaralı gönülleri, bitap düşmüş yürekleri onaralım. Yetimlerin, gariplerin, yaşlıların, mahkûmların ve kimsesizlerin tebessümüyle bayramlarımızı aydınlatalım. Hastahane köşelerinde şifa bekleyenlerin gönüllerini alalım. Küskünlüklere son verelim. Başta komşumuz Suriye olmak üzere dünyanın muhtelif yerlerinde zorda, darda ve sıkıntıda olan bütün kardeşlerimize dua edelim. Ülkemizdeki istikrarın devam etmesi için de dua edelim. Çünkü iç ve dış düşmanlarımız uyumuyor ve rahat da durmuyorlar. Son günlerde yine şehit haberleriyle ciğerimiz yanıyor, ülkemizin bekası için nice canlar şehadet şerbeti içiyor” diyerek Şanlıurfalı hemşerilerimizin ve İslam âleminin mübarek Ramazan Bayramlarını tebrik ettiğini belirtti.