TURİZM
Giriş Tarihi : 07-06-2019 09:06

 10 bin yıllık tarihe bayram ziyareti yoğunlaştı

Ramazan Bayramı'nı fırsat bilen yurttaşlar, Ergani ilçesinde 10 bin yıllık bir geçmişe sahip Çayönü ve Hilar Mağaralarını ziyaret etti.

 10 bin yıllık tarihe bayram ziyareti yoğunlaştı

Diyarbakır'ın Ergani ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Sesverenpınar Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Çayönü Tepesi ve Hilar Mağaralarının tarihi M.Ö. 7500 ile 5500 yıllarına dayanıyor. Mağaraların tarihi dokusu, coğrafi yapısı ve doğal sit alanı olma özellikleri nedeniyle eşsiz bir güzelliğe ve arkeolojik değere sahip. Mağaraların kuzeyinde bulunan Çayönü Tepesi ile olan ilişkisi de mağaraların önemini artırıyor. Kaya mezarları ve mağaraların kimi girişlerinde Roma kabartmaları olduğu göze çarpıyor. 10 bin yıllık bir geçmişe sahip Çayönü ve Hilar Mağaraları, buğday ve mercimek gibi bitkilerin ekilmesi, koyun ve keçilerin evcilleştirilmesi gibi günümüz uygarlığının önemli bir basamağını oluşturuyor.

 

ZİYARETÇİLERİN ADRESİ

 

Bakımsız olan Çayönü ve Hilar Mağaraları, Ramazan Bayramı'nı fırsat bilen Diyarbakırlılar ve çevre kentlerden gelen yurttaşlar tarafından ziyaret edildi. Bayram süresince yediden yetmişe binlerce ziyaretçi, Ergani ilçesine gelerek tarih yolcuğuna çıktı.

 

http://www.mezopotamyaajansi18.com