GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-06-2019 18:28

ŞAHİN “KENT KONSEYİ ÖNEMLİ”

Mahalli idareler genel seçim sonuçlarını izleyen üç ay içinde “Seçimli Genel Kurul” toplantısını yapmaları gereken kent konseylerinde hazırlıklar sürüyor.

ŞAHİN “KENT KONSEYİ ÖNEMLİ”

5393 sayılı Belediye Kanunun 76. Maddesi uyarınca hazırlanan 6 Haziran 2009 tarih ve 27250 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliğinin 11/A maddesi 1. fıkrasında Kent konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu Genel Kurul tarafından seçiliyor.

Şanlıurfa kent konseyi için hazırlıklar başladı. Şanlıurfa Kent konseyi sayfasında seçim çalışmaları için yapılan duyuruda “Yönetmeliğin 8/1 maddesi gereğince genel kurul üyesi olacak kamu kurum ve kuruluşları, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki mesleki kuruluşlar, sendikalar, baro, dernekler ve vakıfları temsil edecek bir kişinin belirlenerek ad-soyadı-unvan-telefon-cep telefonu- e posta adresi ve adres bilgilerini en geç 15 Haziran 2019 Cumartesi günü saat 17.oo ye kadar Şanlıurfa Kent Konseyine “kayıt güncelleme” yapmaları gerekmektedir. ‘Seçimli Genel Kurul Toplantısı’ 30 Haziran 2019 Pazar günü yapılması planlanmaktadır.” denildi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği ( ASKON) Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından kurulacak olan kent konseyi hakkında açıklamada bulundu.

Şahin, Kent Konseyleri; “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetimi hayata geçirmek” amacıyla kurulduğunu hatırlatarak,30 Haziran’da seçimi yapılması planlanan Şanlıurfa Kent Konseyinde bu amaca uygun hareket edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü ; “ Kent konseyi seçimlerinin demokrasi adına belediye başkanlarının müdahil olmadan yapılması, kentin her alanında bir anlamda kamusal hizmet verecek olan bu konseyin takım tutar gibi taraflı olmaması, belediye başkanlarından talimat alarak çalışan konsey olmaması en büyük temennimdir.

Geçmişte olduğu gibi şimdide bazı belediye başkanları atama yapar gibi konsey başkanı konusunda bazı isimler üzerinde durmaları demokrasi adına yakışır bir hareket olmamıştır. Bu tutum gerçekte hizmet verecek konseyin çalışmalarına şimdiden bir anlamda müdahil olunduğunu gösterir.

Kent Konseyine hazırlanacak olan listelerde liyakatli kişilerin olması,  kentin menfaati düşünülerek hareket edilmesi ilimiz için büyük kazanç olacaktır. Kurulacak olan konsey sadece belediyelerle ilgili değil kenti ilgilendiren her konuya hâkim olacak, proje sunacak bilgi ve beceriye ve tarafsızlığa sahip olmalıdır. Kent Konseyleri hesap veren bir yapıdan çok hesap soran bir yapı olması gerektiğine inanıyorum. Bu minvalde kent konseyleri iller ilin çok önemlidir, umut ederim ki önümüzdeki günlerde yapılacak olan seçimlere gerek siyasi gerek farklı konularda müdahale edilmez, tarafsız bir seçim olur.”