GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-06-2019 21:36

Leyla Güven, hastaneden taburcu edildi

Leyla Güven, hastaneden taburcu edildi

Leyla Güven, hastaneden taburcu edildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, hastaneden taburcu edildi.

 

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) tarafından yapılan açıklamada, “Eşbaşkanımızın hastanedeki tedavi süreci bugün itibariyle tamamlanmış ve hastaneden taburcu edilmiştir. Ancak, doktorlarının da tavsiyesiyle 200 gün süren açlık grevinin etkilerinin tamamen giderilmesi için bir müddet daha sağlık kontrollerinin sürdürülmesi gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

 

Açıklamada, Leyla Güven’in bir süre daha tedavi göreceği belirtildi.

 

Sağlık koşulları nedeniyle Güven’in Diyarbakır dışında tedavisinin sürdürüleceği kaydedilen açıklamada, Güven’in DTK Eş Başkanlığı görevine devam edeceği vurgulandı.

 

Leyla Güven’in kızı gazeteci Sabiha Temizkan da sosyal medya hesabından, “Annem Leyla Güven eski sağlığına kavuşabilmek için bir süre ziyaretlere ara vermek durumunda kaldı. Onu görmek isteyen herkese şimdilik selamlarını gönderiyor. ‘En kısa zamanda başta Hakkari halkı olmak üzere bütün halkımızla kucaklaşmak için daha güçlü döneceğim’ diyor” paylaşımında bulundu.

 

Leyla Güven. Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır Kapalı Cezaevi’nde açlık grevine başlamış, tahliyesinin ardından açlık grevini evinde sürdürmüştü.

 

Güven’in ardında binlerce tutuklu açlık grevine katılmış, bir grup ise ölüm orucuna girmişti. Abdullah Öcalan’ın yıllar sonra avukatlarıyla görüş yapabilmesinin ardından açlık grevleri sonlandırılmıştı.

 

Çoğunluğu hapishanelerde tutuklu ve hükümlülerden 3 bin 235 kişinin katıldığı açlık grevi eylemleri sürecinde cezaevlerindeki 8 kişi yaşamına son verdi.

Rûdaw